S-pyocins as potential antimicrobial agents for eradicating pseudomonas aeruginosa biofilms
Pseudomonas aeruginosa biyofilmlerini yok etmek i̇çin potansiyel antimikrobiyal ajanlar olarak s-pyosinler
- Tez No: 394268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Pseudomonas aeruginosa (Pa) gram-negatif, oportünistik bir patojen olup genellikle hastanelerden bulaşarak ölümcül idrar yolları, deri, göz, kulak ve akciğer enfeksiyonlarına sebep olur. Antipseudomonal antibiyotikler günümüzde tedavi için kullanılan en yüksek potansiyelli tedavilerdir. Buna rağmen, Pa enfeksiyonları halen en çok görülen ve en inatçı enfeksiyonlardır. Bunun en temel sebebi ise Pa türlerinin antibiyotiklere karşı geliştirdiği yüksek direnç seviyeleridir. Hatta Pa biyofilm oluşturması durumunda antibiyotik direnci daha da artmakta ve tedavi daha da zorlaşmaktadır. Biyofilmler yapısal olarak antibiyotiklere planktonic fenotipe kıyasla bin kata kadar dirençli olabilmektedir. Dolayısıyla, yeni antibiyotik ajanlara ihtiyaç oldukça açıktır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda pyosinlerin yani Pa tarafından üretilen toksik proteinlerin Pa tedavisinde kullanılmak üzere bir potansiyeli olduğu görülmüştür. Pyosinlerin özelliği sadece dar bir tür aralığını hedeflemesi ve sadece yakın türdeki Pa bakterilerini hedeflemesidir. Üç tip pyosin grubu vardır: S, R ve F pyosinler. S-pyosinler çözünebilen ve yüksek moleküler ağırlıkta proteinler olup, R ve F pyosinler bakteriyofaj şeklindedirler. Bu çalışmada, dört adet S-pyosinin (S1, S2, S3 ve AP41) Pa biyofilmleri üzerinde ayrı ayrı ve en çok kullanılan altı antibiyotik (Tobramisin, Gentamisin, Kolisin, Piperasillin, Ceftazidim ve Ciprofloxacin) ile antibiyotik çiftleri şeklinde denedik. Biyofilmleri Calgary Biyofilm Aleti kullanarak oluşturduk ve biyofilmlerin Minimum Biyofilm Eradikasyon Konsantrasyonlarını belirledik. Bu projenin hedefi Pa türleri üzerinde S-pyosinlerin ve antibiyotik-pyosin çiftlerinin Pa enfeksiyonları tedavisinde kullanılabilmesidir. İlk deney sonuçlar gösteriyor ki pyosinlerin biyofilmler üzerindeki etkisi düşük olmakla birlikte AP41 pyosin ve Ciprofloxacin ve Kolistin çiftleri antagonizme sebep olmakta. Bu antagonistik çiftler potansiyel olarak dirençli türlerin yok edilmesinde kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa (Pa) is a gram-negative opportunistic pathogen associated with life-threatening hospital-acquired and community-acquired infections affecting urinary tract, skin, eye, ear, and lungs. Antipseudomonal antibiotics are the most potent arsenals to treat Pa infections. However, Pa infections are still common and stubborn bacterial infections due to elevated resistance levels against most of the antibiotics used in clinics. Treating Pa infections becomes even harder especially if antibiotic resistant Pa strains form biofilms and cystic structures in human body. In such cases, drug doses for treating bacterial infections can be up to one thousand fold higher than the necessary dose for treating infections caused by planktonic bacteria. Thus, there is an obvious need for novel therapies for fighting against Pa infections and Pa biofilms. Recently, several studies performed on pyocins, proteinaceous bacterial toxins produced by Pa, to explore the potential of pyocins as novel antibiotics to treat Pa infections. Similar to other members of the bacteriocin family, pyocins mostly kill strains of the related species. There are three types of pyocins: S, R, and F pyocins. S-type pyocins are high molecular weight proteins and RF-type pyocins resemble bacteriophage tails. In this study, we applied four S-pyocins (S1, S2, S3, AP41) on Pa biofilms separately and in combination with six commonly used antibiotics (Tobramycin, Gentamicin, Colistin, Piperacillin, Ceftazidime, Ciprofloxacin) to determine the efficacy of S-pyocins in eradicating Pa biofilms and interactions between S-pyocins and antibiotics. We created Pa biofilms using Calgary Biofilm Device (CBD) to determine minimum biofilm eradication concentration (MBEC) of each antibiotics and S-pyocins separately and in combination. This study aims to explore the potential use of S-pyocins as alternative drugs for eradicating biofilms where Pa biofilms show high resistance to antibiotics. Our preliminary results suggest wild type pyocins have a slight effect on Pa biofilms but there is an antagonism between pyocin AP41 and drugs Ciprofloxacin, and Colistin which can be used for selecting against drug resistant Pa strains.