Bazı yabancı kökenli badem çeşitlerinin Şanlıurfa koşullarında fenolojik ve pomolojik özellikleri
Phenological and pomological characteristics of some foreign almond varieties in Şanlıurfa conditions
- Tez No: 394384
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BALTA, PROF. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa ili Ceylanpınar ilçesinde TİGEM'e ait Beyazkule işletme sınırları içerisinde yer alan CEYTAM Araştırma İstasyonunda bulunan 22 badem (A-15/1, Ayles, D-3/2, Drake, False Barese, Felisia, Ferragnes, Garibaldina, Glorieta, Guara, Lauranne, Masbovera, Moncayo, NK-110, NK-111, NK-112, NK-113, NK-114, NK-115, Nonpareil, Süper Nova ve Teksas) çeşidinin fenolojik ve pomolojik özelliklerini belirlemek amacıyla 2014-2015 yıllarında yürütülmüştür. İncelenen çeşitlerde tam çiçeklenme 2014 yılında 6 Mart (A-15/1) ile 15 Mart (Gloriera ve Guara), 2015 yılında ise 11 Mart (A-15/1) ile 18 Mart (Gloriete ve Masbovera) tarihleri arasında gözlenmiştir. Ayrıca bazı çeşitlerin ilkbahar geç donlarından az etkilendikleri gözlenmiştir. Çeşitlerin kabuklu meyve ağırlıklarının 5.27 g (Ferragnes) ile 1.71 g (NK-111), iç meyve ağırlıklarının 1.63 g (Nonpareil) ile 0.67 g (NK-111), iç oranının % 40.46 (Felisia) ile % 26.23 (Masbovera), çift iç oranının % 0 (Ferragnes, Garibaldina, Lauranne, NK-110, NK-111) ile % 10 (Moncayo), 1 onz'a giren meyve sayılarının da 42 (NK-111) ile 17 (Nonpareil) arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed on 22 almond varieties (A-15/1, Ayles, D-3/2, Drake, False Barese, Felisia, Ferragnes, Garibaldina, Glorieta, Guara, Lauranne, Masbovera, Moncayo, NK-110, NK-111, NK-112, NK-113, NK-114, NK-115, Nonpareil, Super Nova ve Texas) which are present in CEYTAM Research Station belonging to TİGEM in Ceylanpınar district of Şanlıurfa city, between 2014 and 2015 years. Full flowering time for all almond varieties was observed between 6 March (A-15/1) and 15 March (Gloriera and Guara) in 2014, and between 11 March (A-15/1) and 18 March (Gloriete and Masbovera) in 2015. Some varieties were less affected by late spring frosts. The varieties had a range of 5.27 gr (Ferragnes) and 1.71 g (NK-111) for nut weight, 1.63 g (Nonpareil) and 0.67 g (NK-111) for kernel weights, 40.5% (Felisia) and 26.2% (Masbovera) for kernel percentage, and 42 (NK-111) - 17 (Nonpareil) kernel number per ounce, respectively.