Farklı formülasyonlarda üretilen çorba ve makarna soslarına balık eti ilavesinin besinsel kompozisyon üzerine etkisi
The effect of adding fish on the nutritional composition of the soup and pasta sauces produced with different formulations
- Tez No: 394596
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Su Ürünleri, Food Engineering, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, geleneksel olarak tüketilen 5 farklı formülasyondaki çorba ve 4 farklı formülasyondaki makarna sosuna gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) ilavesinin besinsel kompozisyona olan etkisi araştırılmıştır. Balık ilaveli çorbalar dondurarak kurutma yöntemiyle kurutularak pişirilmeye hazır kuru çorba haline getirilmiştir. Makarna sosları ise pişirilerek yenmeye hazır olarak elde edilmiştir. Araştırma sonunda, gerek çorbalara gerekse soslara balık ilavesinin protein oranını büyük ölçüde arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated how adding rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) into soups with five different formulations ands pasta sauces with four different formulations affect their nutritional compositions. The soups with fish addition were dried by freezing method and then ground to make granules as ready to cook. The pasta sauces, on the other hand, were prepared by cooking.as ready to eat It was found out by the end of the study that, in both cases, fish addition increases the protein content remarkably.