Katalaz enziminin cevizden (Juglans regia) saflaştırılması
Purufication of catalase from the walnut (Juglans regia)
  1. Tez No: 394613
  2. Yazar: ÇAĞLAR AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, cevizden (Juglans regia); ilk kez katalaz (E.C.1.11.1.6) enziminin saflaştırılması, kinetik özellikleri (Km, Vmax), termal ve depolama kararlılıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Enzimin kısmen saflaştırılmasında; homojenizasyon, ultrasantrifüjleme, amonyum sülfat çöktürmesi ve PD-10 (Sephadex G-25M) kolon kromotografisi basamakları sırasıyla uygulanmıştır. Saflaştırılan katalaz'ın optimum pH değeri 8,0 ve optimum sıcaklığı 25°C'dir. Katalaz'ın 25°C'deki termal kararlılığı 40°C'ye göre ve 4°C'deki depolama kararlılığı 25 °C göre daha yüksek bulunmuştur. Km ve Vmax kinetik parametreleri sırasıyla 10,4 mM ve 159,4 U/mg prot. bulunmuştur. Enzimin 53 kDa'luk 4 eşit alt üniteye sahip olduğu ve molekül ağırlığı 212 kDa olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to purify first time catalase enzyme (E.C.1.11.1.6) from walnut (Juglans regia ), to determine kinetic parameters (Km, Vmax), thermal and storage stabilities of the purified catalase. In the partial purification of catalase enzyme homogenization, ultracentrifugation and PD-10 (Sephadex G-25M) column chromotography steps were used. The optimal pH value of catalase was 8.0 and its optimal temperature was 25°C . Thermal stability of catalase at 25 °C compared to 40 °C and 4 °C in storage stability was higher than 25 °C. Km and Vmax values were 10,4 mM and 159,4 U/mg prot. , respectively. It was determined that the enzyme had 4 equal subunits each weighting 53 kDa and had a total having molecular weight of 212 kDa.