48 - 72 aylık çocuklara uygulanan beyin aktivitelerinin çocukların küçük kas gelişimine etkisi
The effect of brain activities for young children (48 - 72 months) on their small muscle development
- Tez No: 394668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, 48-72 aylık çocuklara uygulanan beyin aktivitelerinin çocukların küçük kas gelişimine etkisi araştırılmıştır. 8 haftalık süre boyunca 16 beyin aktiviteleri hareketlerini uygulayan deney grubu ile olağan eğitim programlarını uygulayan kontrol grubu karşılaştırılarak, beyin aktivitelerinin küçük kas gelişimine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmaya, 2014- 2015 eğitim-öğretim yıllında Gaziantep ilinde bulunan özel bir ilkokulun okul öncesi programında eğitim gören 48-72 aylık 15 öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerden 8'i deney grubuna, 7'si kontrol grubuna seçilmiştir. Deney ve kontrol gruplarını belirlemek için çocuklar rastgele seçilmiştir. Veriler çocuklara uygulanan“Bir İnsan Çiz Testi”sonucunda elde edilmiştir. Deney grubuna uygulama 8 hafta boyunca haftada 5 gün uygulanmıştır. Günlük çalışmalar 30 dakikalık süreler içerisinde gerçekleşmiştir. Araştırmada ön test- son test ile deneysel bir model ve betimsel yöntemle nitel ve nicel olarak karma bir yaklaşım uygulanmıştır. Deney grubu ön test- son test karşılaştırması için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect brain activities for young children (48-72 months) on their small muscle development were investigated. 8 weeks of 16 brain activites that are implemented for the experimental group are compared to regular educational programs implemented for the control group. These actions are aimed to determine the effect of brain activities on small muscle development. 15 young students (48-72 months) who are at a private preschool during 2014- 2015 academic year, in the province of Gaziantep/Turkey are involved in this study. 8 students were selected for the experimental group and 7 students were selected for the control group. For the experimental and control groups, students are selected randomly. The data was collected by applying the“Draw a Human Test”to participants. Administarting the test to the experimental group took 8 weeks (5 days per week). Daily activities took place within the period of 30 minutes. Experimental model and descriptive method of qualitative and quantitative pre-test and post-test with a mixed approach is used in the study. Experimental group were analyzed with the Wilcoxon signed rank test for pre-test and post-test comparisons.