Ortaokullardaki yöneticilerin liderlik tarzları ile duygusal zekâları arasındaki ilişki: Batman il örneği
The relationship between emotional quotient and leadership manners of the managers at secondary scool
  1. Tez No: 394687
  2. Yazar: SAİT ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada Ortaokullardaki yöneticilerin Liderlik Tarzları ile Duygusal Zekâları Arasındaki İlişki incelenmiştir. Araştırmanın yöntemi genel tarama modelidir. Bu araştırma korelasyonel teknikle uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2014 – 2015 eğitim ve öğretim yılında Batman İl Merkezindeki Ortaokullarda görev yapan 196 idareciden oluşmaktadır. Örneklemini ise; Batman il merkezindeki 62 ortaokulunda görev yapan rastgele seçilmiş 116 idareci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Liderlik tarzı”ve“Duygusal Zeka”anketi olmak üzere iki ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket program ile yapılmıştır. Araştırmanın önemli sonuçları aşağıda gösterilmiştir; 1) Birinci alt problemde ifade edilen okul yöneticilerin liderlik tarzında“insana yönelik”liderlik daha yüksek düzeyde çıkmıştır. 2) İkinci alt problemde ifade edilen okul yöneticilerin liderlik tarzına ilişkin algıları a) cinsiyet, b) medeni durum, c) öğrenim durumu ve d) kıdem bağımsız değişkenlerine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3) Üçüncü alt problemde ifade edilen okul yöneticilerin liderlik tarzına ilişkin“kişilerarası beceri boyutu”en yüksek iken“stresle başa çıkma durumu”boyutu en düşük düzeyde bulunmuştur. 4) Dördüncü alt problemde ifade edilen okul yöneticilerin duygusal zekâya ilişkin görüşleri a) cinsiyet, b) medeni durum, c) öğrenim durumu ve d) kıdem bağımsız değişkenlerine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. 5) Beşinci alt problemde ifade edilen okul yöneticilerin liderlik tarzları ile duygusal zeka arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Relations between leadership style and emotional intelligence were examined in this research. The method of this research was the general screening model. Correlational techniques have been applied in this research. The population of this survey were 196 secondary school managers who were working in Batman province between 2014 to 2015 educational period. The participants were 116 school managers who were selected randomly from 62 secondary schools in Batman province. Data were collected through two questionnaires“leadership style”and“emotional intelligence: this two questionnaires were used by the participants permission. Data analysis was performed with SPSS. Important result of the study are shown below: 1-Referred to in the first sub-problems; ”human-oriented“ leadership were found higher level in school managers leaderships styles. 2-Referred to in the second sub-problems; perceptions of the school managers about leadership style according to independent variables a) sex b) marital status c) educational status and d) seniority there were no significant differences in the argument. 3-Referred to in the third sub-problems; regarding the leadership style of school managers ”interpersonal relation skill“ was found the highest effect while ”coping with stress situations" was found the lowest effect. 4-Referred to in the fourth sub-problems; the school managers opinions on the emotional intelligence according to independent variables a) sex b) marital status c) educational status and d) seniority there were no significant differences in the argument. 5-Referred to in the fifth sub-problems; moderate positive relation was found between school managers leadership style and emotional intelligence .