Liselerde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin okul kültürüne ilişkin algılarının iş doyumuna etkisi: Şehitkâmil ilçesi örneği
The effects of high school administrators' and teachers' perceptions of school culture on job satisfaction: A case study from the town of Şehitkâmil
  1. Tez No: 394710
  2. Yazar: KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÖREMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada Gaziantep ili, Şehitkâmil ilçesinde bulunan Liselerde Görev Yapan Yönetici ve Öğretmenlerin Okul Kültürüne İlişkin Algılarının İş Doyumlarına Etkisi konusu incelenmiştir. Araştırmanın yürütülmesinde betimsel tarama modeli kullanılmış, okul kültürüne ilişkin algıların iş doyumuna etkisinin tespiti anket tekniği ile toplanmış ve liselerde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin okul kültürlerinin iş doyumuna etkisi bu yolla saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2012–2013 eğitim ve öğretim yılında Gaziantep ili, Şehitkâmil merkez ilçesinde hizmet veren 52 Devlet Lisesinde görev yapan 2071 öğretmen ve okul yönetici oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini“küme örnekleme”yöntemi kullanılarak bulunmuş, 15 Devlet Lisesinde görev yapan toplam 297 öğretmen ve okul yöneticisi seçkisiz olarak (random) seçilmiştir. Araştırmada veriler; Kişisel bilgi formu, Okul Kültürü anketi ve Minnesota İş Doyum Ölçeği olmak üzere üç anketten elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, veri çözümleme programında analiz edilerek okul kültürünün alt boyutlarının iş doyumuna etkisi basit regresyon analizi ile bulunmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda Okul kültürünün, İş Doyumunu olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Ayrıca Okul Kültürünün alt boyutları olan“Lider”ve“İnanç”boyutlarının iş doyumunu olumlu etkilerken,“Tören”boyutunun sadece içsel iş doyumunu etkilediği,“Hikâye”boyutunun ise İş doyumu üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, High School Administrators' and Teachers' Perceptions of School Culture on Job Satisfaction in the province of Gaziantep, the town of Şehitkamil, were investigated. For this research, descriptive survey model was used; the determination of the effects of perceptions of school culture on job satisfaction was performed by the survey technique and efforts were made to determine the effects of high school administrators' and teachers' school culture on job satisfaction by this method. Target population of the study consisted of 2071 teachers and school administrators serving in 52 state high schools in the province of Gaziantep, the central district of Şehitkamil in the academic year of 2012-2013. Sampling of the research was found using“cluster sampling”method and a total of 297 teachers and school administrators serving in 15 State High Schools were randomly selected. Research data was obtained from three surveys, which were personal information form, School Culture survey and the Minnesota Job Satisfaction Questionnaire. The data obtained in this study was analyzed on data analysis program and the effects of school culture sub-dimensions on job satisfaction were studied using simple regression analysis. As a result, school culture has been found to positively affect job satisfaction. Moreover,“Leader”and“Faith”, which are the sub-dimensions of school culture, were found to have positive effects on job satisfaction, while“Ceremony”dimension was found to only affect intrinsic job satisfaction, and“Story”dimension was found to have no effect on job satisfaction