Vergi Yargılama Hukukunda Vergi Usul Kanunu'nun uygulanacağı haller
Certain circumstances when the Law Of Tax Procedure to be applied during the Tax Law Proceedings
  1. Tez No: 394712
  2. Yazar: ERSİN KÖRPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN AKTALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Vergi Yargılama Hukukunun temel kaynağı 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'dur. 20.01.1982 tarihinde yürürlüğe giren bu kanun ile önceden 213 sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamında bulunan vergi yargılama hukuku kuralları yürürlükten kaldırılarak, yürürlükten kaldırılan hükümlere benzer hükümler 2577 sayılı Kanun kapsamına alınmıştır. Ancak yine de 213 sayılı Kanun kapsamında vergi yargılama hukukuna ilişkin bir kısım kurallar kalmıştır. 2577 sayılı Kanun'un 31/2 maddesinde; vergi yargılamasında 2577 sayılı Kanun ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun gönderme yapılan sınırlı maddelerinden sonra uygulanmak üzere, 213 sayılı Kanun'un vergi yargılama hukukuna ilişkin ilgili hükümlerine de gönderme yapılmıştır. Bu göndermede 213 sayılı Kanun'un hangi maddelerine gönderme yapıldığı açıkça belirtilmemiştir. Doktrinde ve yargı içtihatlarında söz konusu göndermenin hangi maddelere olduğu hususu sürekli tartışılmıştır. Bununla birlikte genel görüş söz konusu göndermenin 213 sayılı Kanun'un 3/B, mükerrer 49, 122, 124, 267, 377, 378, mükerrer 378, ek 1, ek 6 ve ek 7. maddelerine yapıldığı yolundadır. Gönderme yapıldığı belirtilen bu hükümler ile 2577 sayılı Kanun'un aynı veya benzer konulara ilişkin maddeleri arasında uyumsuzluklar ve norm çatışmaları yaşanmaktadır. Bu çalışmada, yaşanan bu uyumsuzluk ve norm çatışmaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The Law of Administrative Procedure (Law No. 2577) is the fundamental source of the tax law proceedings. Even though, previously the provisions of tax law proceedings had been involved in the Law of Tax Procedure (Law No. 213), on 20 January 1982 the Law of Administrative Procedure was entered into force having repealed the former provisions within the Law No. 213 but having involved similar provisions. However the Law No. 213 continued to hold certain provisions concerning tax law proceedings. The Article 31/2 of the Law No. 2577 refers both to the certain provisions of the Law No. 6100 and subsequently to the provisions of Law No. 213 concerning tax law proceedings. Which Articles of the Law No. 213 is referred is not precise. Consequently the referral to the Articles of the Law No. 213 has been debated continuously in doctrine and in the court judgments. Having said that it is generally accepted that the referral is to the Articles 3/B, bis 49, 122, 124, 267, 377, 378, bis 378, supplementary 1, supplementary 6 and supplementary 7 of the Law No. 213. There are conflicts between the provisions of Law No. 213 and of the Law No. 2577 which concern similar or same situations. These norm conflicts will be examined by this thesis.