Vergi kaçakçılığı suçu
Tax evasion crime
- Tez No: 394715
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Vergi devletin kamu hizmet ve faaliyetleri finansmanında önemli bir gelir kaynağıdır. Devlet yaptırım uygulayarak gerçek ve tüzel kişilerden vergileri toplamaktadır. Mükellef, verginin gelirini azalttığı, boşuna vergi verdiği veya vergiyi yük olarak düşünmesi dolayısıyla vergi kaçırmaktadır. Vergi kaçakçılığı suçu ve yaptırımları 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 359. maddesinde düzenlemiştir. Bu çalışmada, bu suç tipi ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax is an important source of income of in financing public services and activities. The goverment collects the taxes from natural persons and legal persons by imposing sanctions on them. The taxpayer evades tax due to the thoughts like tax reduces his revenue, he pays the tax in vain or tax is a burden.Tax evasion crime and its sanctions are arranged in 359th clause of the Tax Procedure Law numbered as 213. In this study, this kind of crime is analyzed in detail.