Vergi kaçakçılığı suçu
Tax evaluation crime
- Tez No: 863344
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Vergilerin, vergi yükümlüleri üzerindeki etkilerini anlatarak, verginin tanımı yapılacak ve vergilemenin amaçlarından bahsedilecektir. Verginin yükümlüler üzerindeki negatif psikolojik etkilerine değinilecektir. Bu kavramlar sonrasında, vergi yükümlülerinin vergiden neden kaçındıkları ve vergi kaçakçılığına neyin veya hangi etkenlerin sebep olduğu açıklanarak, vergi kaçakçılığını etkileyen psikolojik ve sosyolojik faktörler üzerinde durulacaktır. Genel olarak Türk Vergi Sistemindeki suç ve cezalar incelenecektir. İdari vergi suç ve cezaları ile ceza hukuku suç ve cezaları arasındaki farklar ele alınarak, vergi kaçakçılığı suçunun ceza hukukundaki yeri ele alınacak, diğer ceza suçlarıyla ilişkisi değerlendirilerek, bu suçu ortadan kaldıran sebeplere değinilecektir. Vergi kaçakçılığı suçunun, Türk Vergi Sisteminde düzenlenmiş olması ve ceza hukukuyla ilişkisi ele alınacaktır. Kanun çerçevesinde vergi kaçakçılığı suçunun unsurları, bu suçun oluşmasında etkili olan fiiller ve bu fiillerin cezaları açıklanacaktır. Vergi kaçakçılığı suçunun özellikleri ve bu suçu içeren önceki kanunlarda suçun düzenleniş biçimi ve Vergi Usul Kanunu değişiklikleri kapsamında belirtilecek ve Türkiye dışındaki diğer ülkeler örnek verilerek, vergi kaçakçılığı suçunu düzenleme şekilleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
By explaining the effects of taxes on taxpayers, the definition of tax will be made and the purposes of taxation will be mentioned. The negative psychological effects of taxes on taxpayers will be discussed. Following these concepts, it will be explained why taxpayers avoid taxes and what or what factors cause tax evasion, and the psychological and sociological factors affecting tax evasion will be emphasized. In general, crimes and penalties in the Turkish Tax System will be examined. The differences between administrative tax crimes and penalties and criminal law crimes and penalties will be discussed, the place of tax evasion in criminal law will be discussed, its relationship with other criminal crimes will be evaluated, and the reasons that eliminate this crime will be mentioned. The crime of tax evasion, regulated in the Turkish Tax System and its relationship with criminal law will be discussed. Within the framework of the law, the elements of the crime of tax evasion, the acts that are effective in the formation of this crime and the penalties for these acts will be explained. The characteristics of the crime of tax evasion and the way the crime was regulated in previous laws containing this crime will be specified within the scope of the Tax Procedure Law amendments, and the ways of regulating the crime of tax evasion will be examined by giving examples of other countries other than Turkey.