Çocukların otizm spektrum bozukluğu derecesi ile ebeveynlerinin stres ve gereksinim düzeylerinin incelenmesi
Investigating severity of autism spectrum disorder and level of parental stress and needs
  1. Tez No: 394746
  2. Yazar: GÖKHAN USLUCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÇİFCİ TEKİNARSLAN, PROF. DR. İBRAHİM H. DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada çocukların otizm spektrum bozukluğu derecesi ile ebeveynlerinin stres ve gereksinim düzeyleri incelenmiştir. Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya, Türkiye'nin İzmir ilinde bir özel eğitim merkezinde ön değerlendirme hizmeti alan OSB tanısı almış çocuklar ve onların anne ve babaları katılmıştır. Katılımcıların 37'si (%49.3) anne, 38'i (%50.7) baba olmak üzere toplam 75 ebeveyn katılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, katılımcıların çocuklarının OSB derecesini ölçmek için“Gilliam Otistik Bozukluk Dereceleme Ölçeği-2 Türkçe Versiyonu”, ebeveynlerin stres düzeyini ölçmek için“Stres Ölçeği”ve anne-babaların gereksinimlerini belirlemek için“Aile Gereksinimlerini Belirleme Aracı”kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda OSB olan çocuğa sahip ebeveynlerin orta düzeyde stres yaşadıkları, en fazla bilgiye gereksinim duydukları belirlenmiştir. Ayrıca, OSB olan çocukların streotip davranışlarının ebeveyn stresini yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the severity level of autism spectrum disorder and levels of the parental stress and needs were studied. In the study descriptive and correlational comparative survey were used. The population of the study, children who live in Turkey, İzmir, diagnosed with autism spectrum disorder and were pre evaluated develeopmentally in a special education center. In total, 75 parents were participated; 37 of (% 49.3) participants were mothers, 38 ( % 50.7) of participants were fathers. In the study, for the personal info 'Personal Info Sheet', for the autism spectrum disorder level 'Gilliam Autism Rating Scale-2 Turkish Version (GARS-2), for the parental need condition 'Parent Need Determination Scale (PNDS)' and forthe parental stress level 'Stress Scale' were used. During the data analysis, results show that parents of children with autism have moderate level stress and they need the knowledge most. Besides, the stereotypic behaviors of children with autism result regression to stress in parents.