8. sınıf öğrencilerinin grafikler konusundaki başarıları ile bu başarılara ilişkin öğretmen algılarının karşılaştırılması
8th grade students comparison of graphics the success with teacher's perceptions related to success
- Tez No: 394792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Grafikler konusunda öğrenilen bilgilerin matematik dersleriyle sınırlı olmadığı sosyal bilimler ve fen bilimleri ya da günlük aktivitelerde etkin bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Matematik derslerinde grafikler konusuyla ilgili öğrenilen bilgilerin diğer derslerde kullanılmasının yanı sıra özellikle tarımsal üretim, ekonomi, meteorolojik bilgiler gibi güncel konularla ilgili verilerin izahında grafiklerden yararlanmak, konuyla ilgili olarak izleyicilere aktarılması gereken bilginin daha kısa sürede ve daha etkin şekilde aktarılmasını kolaylaştırır. Konunun önemine binaen yapılan bu araştırmanın amacı, ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin grafikler konusundaki başarıları ile bu başarılara ilişkin, matematik öğretmenlerinin algılarının belirlenmesidir. Araştırma 2014-2015 öğretim yılında Ağrı ili merkezindeki ortaokullarda öğretmenlik yapan 20 matematik öğretmeni ve rastgele olarak seçilen dört farklı ortaokulda öğrenim gören toplam 100 öğrenciyle yapılmıştır. Durum çalışması (Case-study) yönteminin kullanıldığı bu araştırmada, öğretmenlerin konuyla ilgili algıları algı ölçeği ile, öğrencilerin araştırma konusuyla ilgili bilgileri sınav ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler yüzde ve frekans tekniği ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulardan öğretmenlerin öğrencileri grafikler konusunda başarılı olduklarını ifade ettikleri, ancak öğrencilerin grafikler konusunda oldukça eksik ve yanlış bilgilerinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information learned about the graphics is not limited to mathematics, in social sciences and in science courses or in daily activities are known to be used effectively. Mathematics courses in graphics as well as the use of other courses in the acquired knowledge on the subject as well, especially agricultural production, the economy, meteorological information, to take advantage of the graphic explanation of the data on current issues, the information must be transmitted to the audience on the subject easier in less time and more efficiently transmitted. The aim of this study Given the importance of this issue, on this success with success in 8th grade middle school students in graphics, is to determine the perception of math teacher. The Research 2014-2015 school year, a teacher in secondary school in the city center of 20 math teachers and studying in randomly selected four different secondary schools was conducted with a total of 100 students. In this research case study medhod is used. Teachers' opinions related to the research collected by perception scale and the students' information collected by exam. The data obtained from this study were expressed as frequency and percentage. The findings of the teachers of the students stated that they have succeeded in graphics, but students have reached the conclusion that they have very incomplete and incorrect information about the graphics.