Sara Gürbüz Özeren'in eserlerinde aktarılan değerler
Values transmitted in the works of Sara Gürbüz Özeren
  1. Tez No: 394793
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇAM TÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Toplumları bir arada tutan değerler; insanlar tarafından nesilden nesile aktarılırlar. Toplumun birlik ve beraberliğinde bu derece etkili olan değerler, toplumdan topluma değişiklik göstereceği gibi zaman içerisinde aynı toplumda ya varlıklarını sürdürürler ya da unutulurlar. Eğitici özelliği olan edebi eserlerde doğrudan ya da sezdirme yoluyla değerler vurgulanır. Bu çalışma, çocuk edebiyatı yazarı Sara Gürbüz Özeren“in incelenen eserlerinde aktarılan değerleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden tarama modeli esas alınmıştır. Çalışmanın kapsamını, Özeren”in 7 ila 14 yaş arasında bulunan çocuklar için yazdığı kitaplar oluşturmuştur. Verilerin toplanması sırasında Sara Gürbüz Özeren"in kitapları temin edilmiştir. Ayrıca çalışmaya veri zenginliği sağlamak açısından yazarın değerler hakkında görüşü alınmıştır. Çalışma nitel bir araştırma olduğu için, toplanan veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Bu çözümleme çalışmaya konu olan eserlerin okunması, fişlenmesi, tasnif edilmesi şeklinde yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda çocuklara yönelik eserler ortaya koyan Sara Gürbüz Özeren'in eserlerinde toplumumuzda olan ya da olması gereken değerlere yer verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The values holding society together, they are transferred from generation to generation by the people. Values which are very effective in society's unity and solidarity as they will vary from community to community, they continue either presence or forgotten over time even in the same community. Values are highlighted directly or by stalking the literary works that feature educational. In this study, children's literature writer Sara Gürbüz Özeren's Values transmitted in the examined works carried out to determine. Screening model is based on the qualitative research approach. The scope of the study, Özeren's has created books written for children between the age of 7 to 14. Sara Gürbüz Özeren's books are provided for data collection. The author's also views on the value of work in terms providing a wealth of data has been taken. Because it is a qualitative research study, collected data were analyzed by content analysis and descriptive analysis. This analysis was done by reading, sorting out and classifying the works, the subject of study. As a result of the study, Sara Gürbüz Özeren revealing works for children, places values in our society or that our society should be, has been determined.