Sara Gürbüz Özeren'in çocuk kitaplarında yer alan eğitsel iletiler
Educational messages in Sara Gürbüz Özeren's children's books
  1. Tez No: 939659
  2. Yazar: SERTAÇ AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çocuk edebiyatı ürünleri önceki dönemlere göre daha çok ilgi görmüş dolayısıyla gün geçtikçe bu alanda kaleme alınan kitapların sayısı artmıştır. Bu durum yazılan kitapların çocuğa uygunluğunu ve kitaplarda verilmek istenen mesajların incelenmesini zorunlu kılmıştır. Çünkü çocuklar için yazılan eserlerdeki mesajlar, çocuğun çok yönlü gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Çocuklar için yazılmış kitaplar, çocuğun kişisel gelişimini tamamlaması, ulusal ve evrensel değerlere sahip olması ve içinde yaşadığı topluma uyum sağlayabilmesi açısından içerdikleri iletiler bakımından önemli bir yere sahiptirler. Bu araştırmada edebiyatımızın önemli çocuk kitapları yazarlarından Sara Gürbüz Özeren'in kaleme aldığı çocuk kitaplarından“Mektup Arkadaşım”adlı kitap takımındaki 10 hikâye kitabının içerdiği eğitsel iletiler ile bu iletilerin aktarım şekli incelenmiştir. Bu doğrultuda Sara Gürbüz Özeren'in“Mektup Arkadaşım”adlı kitap takımındaki 10 hikâye kitabında yer alan iletilerin çocuğun; kişisel gelişimi, toplumsal gelişimi, ahlaki gelişimi, ulusal düşünce gelişimi, evrensel düşünce gelişimi yönünden incelenerek ne şekilde aktarıldığı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Sara Gürbüz Özeren'in kaleme aldığı eserlerinde, eğitsel mesajlar noktasında zengin bir içeriğe sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children's literature continues to be a focal point and because of that the number of books written in this genre is on rise. Since the content of children's books is critical for children's multifaceted development, it has become a necessity to examine the suitability and the underlying subtexts of these books to see whether they are appropriate for them or not. The subtext of books written for children is vital because it has direct and indirect effects on their personal development, acquiring national and universal values, and adapting to the society they live in. Sara Gürbüz Özeren is one of the important figures among children's book authors in Turkish literature. She has written a collection of 10 books which is called“My Pen Pal”. In this research, Özeren's book collection has been examined in terms of educational subtexts and the way they are conveyed. Furthermore, in these books, the data regarding the personal, social and moral development of children and their acquisition of national and universal values has been studied in depth. As a result, it has been determined that Özeren's works have a rich content in terms of educational subtexts.