Antonio Vivaldi Op. 3 6. Keman Konçertosu'nun çalınmasına yönelik öğretim elemanları görüşlerine dayalı çalışma stratejileri
Practising strategies based on the views of academicians about playing Antonio Vivaldi's Violin Concerto Op. 3 No. 6
- Tez No: 394805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KORKUT ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Antonio Vivaldi Op.3 6. Keman Konçertosu'nun çalınmasına yönelik öğretim elemanı görüşleri kapsamında geliştirilen çalışma stratejilerinin sistematik bir yöntem haline getirilmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dallarında keman eğitimi alanında görev yapan öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise araştırma içerisinde sınırlandırılmış aynı bölüm ve anabilim dallarının yer aldığı 12 farklı üniversitede keman eğitimi alanında görev yapan öğretim elemanlarından oluşmaktadır. Araştırmada çalışma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Öğretim elemanlarının görüşleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemeye yönelik iki gruptan oluşan cinsiyet değişkeni için Mann-Whitney U testi; ikiden fazla gruptan oluşan yaş, eğitim durumu, hizmet süresi ve keman eğitimi verme süresi değişkenleri için ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, beşli likert tipi anket ölçeği ve uzman görüşü alma formu kullanılmıştır. Veri toplama aracının ikinci bölümünde yer alan soruların analizinde frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar bir bütün olarak ele alındığında, Antonio Vivaldi Op.3 6. Konçertosu'nun keman eğitiminde yaygın olarak kullanılan bir eğitim materyali olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, keman eğitimi sürecinde kazandırılması hedeflenen müzikal becerilerin sağlanmasında keman öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda sistematik bir çalışma stratejisi geliştirilmiştir. Oluşturulan çalışma stratejilerinde keman öğretim elemanlarının görüşleri ile belirlenmiş egzersiz, etüt ve eserlerin, keman eğitimcilerine ve keman öğrencilerine izleyecekleri yol bakımından ışık tutma niteliğinde olabileceği düşünülmektedir. Keman eğitimi sürecinde kazandırılması hedeflenen müzikal becerilerin sağlanması için keman öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda yer alan 17 farklı pedagojik materyal araştırmacı tarafından incelenmiş ve yapılan betimsel analizler sonucunda sistematik çalışma stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in an effort to make practising strategies which was developed within the context of the views of academicians about playing Antonio Vivaldi's Violin Concerto Op.3 No. 6 into a systematic method. The space of the research is composed of academicians working in violin training in music training departments of fine arts, faculty of education in Turkey. The research sample is composed of academicians working in violin training in 12 different universities which include the same departments limited within the study. In this study, survey model has been employed as the study model. Mann-Whitney U Test was conducted to determine if there is a meaningful relationship between the views of academicians for gender variables consisting of two groups; and Kruskal Wallis Test was conducted for age, educational status, period of service and period of violin training variables consisting of more than two groups. As data collection tool, five-item Likert type survey scale and expert opinion form were employed. Frequency and percent values were used in the analysis of the questions found in the second part of the data collection tool. The obtained data were analysed through SPSS 20 statistics program. When the obtained data are considered as a whole it is seen that Antonio Vivaldi's Violin Concerto Op.3 No. 6 is a widely used training material in violin training. Accordingly, in providing musical skills aimed to teach during the period of violin training a systematic practising strategy was developed. In the practising strategy formed; practices, etude and works determined by violin trainers have been thought to shed light on the way that violin trainers and learners will follow. In order to provide the musical skills during violin training, 17 different pedagogic materials were investigated by researchers, and following the descriptive analyses conducted systematic practising strategies were developed.