Süreç odaklı rehberli sorgulayıcı öğrenme ortamında öğrencilerin elektrokimya konusundaki kavramsal anlamaları ve özdüzenleyici öğrenme becerilerinin incelenmesi
Investigation of students' conceptual understanding of electrochemistry and selfregulated learning skills in process oriented guided inquiry learning environment
- Tez No: 394831
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YILMAZ, PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Bu çalışmanın amacı, Süreç Odaklı Rehberli Sorgulayıcı Öğrenme (SORSÖ) yönteminin geleneksel öğretim yöntemi ile karşılaştırıldığında, 11. sınıf öğrencilerinin elektrokimya konusundaki kavramsal anlamaları ve özdüzenleyici öğrenme becerileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını incelemektir. Çalışma 2014-2015 öğretim yılı bahar döneminde yürütülmüştür. Çalışmaya Ankara'daki bir devlet lisesinden 115 öğrenci katılmıştır. Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden biri olan gömülü desen kullanılmıştır. Çalışmada iki deney grubu ve iki kontrol grubu seçkisiz bir şekilde belirlenmiştir. Deney gruplarında dersler SORSÖ yöntemi ile yapılırken, kontrol gruplarında geleneksel öğretim yöntemi ile yapılmıştır. Her iki gruptaki öğrencilerin elektrokimya konusundaki kavram yanılgılarını ve kavramsal anlamalarını belirlemek için Elektrokimya Kavram Testi (EKT), öğrencilerin özdüzenleyici öğrenme becerilerini belirlemek için de Hedef Yönelimi Anketi (HYA) ve Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi (ÖGSA) öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Uygulamanın sonunda deney gruplarında bulunan 7 öğrenciyle elektrokimya konusundaki kavramsal anlamalarını ve SORSÖ yöntemi hakkındaki görüşlerini incelemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analiz edilmesi amacıyla bağımsız örneklemler t-testi, diskriminant fonksiyon analizi ve MANOVA analizleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analiz edilmesi için özetleyici içerik analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları; SORSÖ yönteminin, elektrokimya konusuyla ilgili kavramların daha iyi anlaşılmasında ve kavram yanılgılarının giderilmesinde, geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca analiz sonuçlarına göre SORSÖ yönteminin geleneksel öğretim yöntemine göre, öğrencilerin özdüzenleyici öğrenme becerileri üzerinde daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen sonuçlara göre deney grubunda bulunan öğrencilerin elektrokimya konusundaki kavramsal anlamalarının geliştiği belirlenmiştir. Ayrıca deney grubunda bulunan öğrencilerin SORSÖ yöntemine yönelik olumlu tutumlar geliştirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of Process Oriented Guided Inquiry Learning (POGIL) method compared to traditional teaching method on 11th grade students' conceptual understanding of electrochemistry concepts and selfregulated learning skills. The study was conducted during 2014-2015 spring semester. Participants were 115 students from one high school in Ankara. The embedded design which is one of the mixed research design was used. Two experimental groups and two control groups were randomly selected. Experimental groups were instructed with POGIL method, while control groups received traditional teaching method. Electrochemistry Concept Test (ECT) was administered to both groups as a pretest and posttest in order to assess the students' misconceptions and their conceptual understanding of electrochemistry concepts. Achievement Goal Questionnaire (AGQ) and Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ) were administered to both groups as pretest and posttest to determine students' self-regulated learning skills. At the end of the implementation, semi-structured interviews were conducted with 7 students from experimental groups to explore their conceptual understanding of electrochemistry concepts and ideas about POGIL method. The quantitative data were analyzed using independent-samples t-test, discriminant function analysis and multivariate analysis of variance (MANOVA). Summarizing content analysis was conducted to analyze qualitative data. The results showed that POGIL method caused a better acquisition of scientific conceptions and elimination of misconceptions of electrochemistry concepts than traditional teaching method. The results also showed that POGIL method was superior to the traditional teaching method on students' self-regulated learning skills. In addition, semi-structured interview results indicated that students in experimental groups developed conceptual understanding of electrochemistry concepts. The interview results also showed that students in experimental groups improved positive attitudes towards POGIL method.