Relationship between using blogs and achievement in reading skills of prep-class students at tertiary level
Üniversite düzeyindeki hazırlık sınıfı öğrencilerinin okuma becerisindeki başarıları ile blog kullanımı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 394836
  2. Yazar: TUĞÇE TEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma üniversite seviyesindeki öğrencilerin okuma becerisindeki başarıları ile blog kullanımı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Aynı zamanda hazırlık sınıflarındaki okuma derslerinde blog kullanımı için etkili bir ölçüt bulmayı amaçlamaktadır. Çalışmada uygun örneklem modeli uygulanmıştır. Çalışma 19'u deney grubunda 19'u ise kontrol grubunda olmak üzere toplamda 38 katılımcı ile 2014-2015 akademik yılı güz döneminde yürütülmüştür. Deney grubundaki 19 öğrencinin altısı kız, 13'ü ise erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Diğer taraftan, kontrol grubunda dördü kız, 15 erkek öğrenci bulunmaktadır. Katılımcılar Türkiye'deki özel bir üniversitenin hazırlık sınıfı öğrencileridir. Gruplar hazırlık sınıfı yönetim kurulu tarafından yapılan seviye tespit sınavı ile oluşturulmuştur. Bu sebeple, grupların seçiminde müfredatta belirtildiği gibi araştırmacının okuma becerilerini geliştirme dersini verdiği gruplar arasından deney ve kontrol grubu tesadüfü örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Çalışmaya gelince, katılımcılara okumak istedikleri konular sorulmuş fakat araştırmacı hangi okuma becerilerinin uygulanması gerektiğini diğer okuma dersi hocaları ile görüşerek kendisi karar vermiştir. Çalışma sekiz hafta sürmüştür ve bu süre boyunca hem deney hem kontrol grubunda spor, gösteri, festival gibi konular işlenmiştir. Deney grubunda araştırmacı uzmanlardan destek alarak ve farklı okuma kitaplarını kullanarak bizzat kendisinin hazırladığı sınıf bloğunu kullanmıştır. Çalışma planı olarak hem deney hem kontrol grubuna ön-son test tasarımı uygulamıştır. Buna ek olarak öğrencilerin görüşlerini öğrenmek için anket ve röportaj yapılmıştır. Ön-son testlerden ve anketten elde edilen veriler SPPS İstatistik 20© programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın başlangıcında bu iki grubun okuma anlama becerilerinin yakın olduğunu gösteren bir ön test yapılmıştır. Buna ek olarak, bu sonuç uygulamanın hemen öncesinde yapılan bir seviye belirleme (T-0) testi ile doğrulanmıştır. Sekiz hafta süren uygulama boyunca üç haftada bir deney ve kontrol grubunun okuma seviyesindeki gelişimlerini gözlemlemek amacıyla iki adet gelişim ölçme sınavı (T-3 ve T-6) uygulanmıştır. Bu sınavlardan toplanan sonuçlar her iki grubun okuma becerilerinin gelişirken, deney grubunun kontrol grubuna göre daha yüksek notlar aldığını göstermiştir. Buna ek olarak, bu gelişim testleri deneyin uygulama süresi arttıkça blog kullanımının okuma becerisi üzerine etkisinin daha açık olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonunda, (sekiz haftanın sonunda) gruplara son test verilmiştir. Veri analizinden elde edilen sonuçlar blog kullanımının deney grubundaki öğrenciler üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve deney ve kontrol gruplarının son test sonuçlarında istatistiksel olarak belirgin bir fark olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra katılımcılar öğrenme ve okuma becerilerini geliştirdiği için blog kullanmayı sevdiklerini yapılan anket ve görüşmeler aracılığı ile bildirmişlerdir. Ayrıca, blog kullanımının onları daha fazla okumak için motive ettiğini ve okuma becerisi sınavlarından daha iyi sonuçlar aldıklarına inanmaktadırlar. Bununla birlikte, röportajlar kullanımı kolay şablonlar, popüler okuma parçalarının seçimi ve CEFR'e göre İngilizce düzeylerine karar vermek gibi konuları ele alarak nasıl etkin bir blog oluşturulduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma blog kullanımının okuma becerilerini geliştirmede etkili, motive edici ve çağdaş bir yol olduğunu açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between blogs and achievements in reading skills of prep-class students at tertiary level. Another purpose of the study is to find out the effective criteria in the use of blogs in reading courses of prep-classes. For the purpose of the study, a convenient sampling procedure was handled. The study was conducted in the fall semester of 2014-2015 academic year with a total number of 38 students 19 of whom constituted an experimental group and the rest 19 were in the control group. Out of 19 participants in the experimental group six were females, 13 were males. On the other hand, there are four females and 15 males in the control group. The participants were prep class students at a private university in Turkey. The groups were formed by the prep class administrative board after gathering results of the preliminary exam. Therefore, in choosing the samples, the ones to whom the researcher herself taught reading as a part of the curriculum were randomly selected students. As to the study, the participants were asked to decide on the topics that they would like to read, but the researcher decided to use which appropriate reading skills to employ upon negotiation with the other reading teachers. The study itself took eight weeks during which the same topics such as sports, shows, festivals, etc. were discussed with both the experimental and control groups. In the experimental group, the researcher used the class blog that she herself prepared for which she had support from the experts of the fields and make use of different reading course books. As the design of the study, a pre-test/ posttest design was applied to both the experimental and the control groups. In addition to this, a questionnaire and an interview were conducted to learn the attitudes and thoughts of the students. The data from pre-test, posttest and questionnaire were analyzed through SPSS Statistics 20©. At the outset of the study, a pre-test the results of which indicated that these groups did not differ in terms of overall reading comprehension was administered to both groups. Moreover, this was checked by another test called T-0, a reading progress test, the day before the beginning of the study. Then during the period of the experiment which takes eight weeks, two reading progress tests, T-3 and T-6, were applied once in three weeks to observe the improvements of the experimental and control groups in reading skills. The results gathered from these tests indicated that while both of the groups improved their reading skills, the experimental group had higher grades than the control group. Furthermore, the progress tests have shown that as the duration of the experiment is extended, the effects of using blogs on reading skills become more vivid. At the end of the study (the end of week eight) a posttest was administered to both groups. Results obtained from the data analysis indicate that there is a statistically significant difference between the posttest results of the groups which means that the blog has positive effects on students' achievements. Moreover, participants state that they like to use a blog since it helps them learn the language and improve their reading skills. Additionally, they believe that using blogs have motivated them to read more and to get better results from the reading exams. Besides, interviews show how to organize a blog effectively with handling the topics such as arranging easy-use templates, choosing popular reading passages, deciding the level of English based on CEFR, etc. As a result, it is clearly understood from the study that the use of blogs is an effective, motivating and contemporary way of improving and enhancing reading skills.