Bolu Gazipaşa İlköğretim Okulu 5. sınıf bilişim teknolojileri dersinde ağ günlüğü ortamında ?Yayıncılığa Başlıyorum? ünitesinin işlenmesinin eleştirel düşünmeye, kalıcılığa ve akademik başarıya etkisi
The efect of teaching the unit ?I am Starting Publishing? in fifth class information technology course on students?critical thinking, academic success and the knowledge retention at Bolu Gazipaşa Primary School
- Tez No: 279601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, eğitim amacıyla kullanılan ağ günlüğü ortamının öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine, akademik başarılarına ve bilgilerinin kalıcılığına etkisi olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır.Bu araştırmada ?öntest-sontest-izleme testi kontrol gruplu desen? kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi beşinci sınıf C ve D şubeleri mevcutları toplam 68 öğrenciden oluşmaktadır. Ağ günlüğü ortamının eleştirel düşünme becerilerine etkisini araştırmak amacıyla, deney ve kontrol gruplarına geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış ve izni alınmış olan Kritik Davranma Düzeyi Belirleme Ölçeği(öntest) uygulanmıştır. Deney grubuna ağ günlüğü ortamı kullanılarak, kontrol grubuna ise ağ günlüğü ortamı kullanılmadan ders işlenmiş ve yaklaşık 6 haftalık süre sonunda, eleştirel düşünme becerilerinde değişiklik olup olmadığını incelemek amacıyla son-test (kritik davranma düzeyi belirleme ölçeği) uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının akademik başarılarını ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 5 soruluk sınav uygulanmış olup, deney ve kontrol gruplarının bilgilerinin kalıcılığını ölçmek amacıyla aynı sınav 45 gün içinde tekrar uygulanmıştır. Bu süreçte veri toplama araçlarından, deney grubunun yorumları(öğrenci yorumları) ve öğretmen günlüğü ile ek veriler toplanmıştır.Yapılan uygulama sonrasında sontest sonucuna bakıldığında, deney ve kontrol gruplarının eleştirel düşünme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Ancak verilerin nitel analizleri incelendiğinde, ağ günlüğü ortamının öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiğine dair sonuçlara ulaşılmıştır. Öğretmen günlüğünden elde edilen bilgilere göre, öğrencilerin sordukları sorulardan, yaptıkları yorumlardan ağ günlüğü ortamının eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiğini söylemek mümkündür. Akademik Başarı Testi sonuçlarına göre deney ve kontrol grubunun akademik başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Kalıcılık Testi sonucuna göre deney ve kontrol gruplarının kalıcılık puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Kalıcılık puanlarına dair ortalamalar incelendiğinde deney grubunun daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğu dolayısıyla, kalıcılığın deney grubunda daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Bulgulardan yola çıkarak uygulamaya ve ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.?Yayıncılığa Başlıyorum? ünitesiyle, ağ günlüğü kullanılarak yapılan bu çalışma, ağ günlüklerinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiğini ve bilginin kalıcılığını sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the weblog environment in education on students?critical thinking, academic success and the knowledge retention.At the study, ?pre-test post-test permanence test control group design? has been used. The sample consists of 5th degree 68 students from the classrooms C and D. Validity and reliability studies has been conducted on experimental and control groups to examine the effect of weblog environment on students?critical thinking, and with authorization the Measurement of Determining Level of Critical Behavior, has been implemented as pre-test. The Course has been offered to experimental group via weblog, while to control group it has been offered without using weblog, and approximately at the end of 6 weeks, the Measurement of Determining Level of Critical Behavior has been implemented as post-test to examine if there is a change in the critical thinking skills of the students. An exam prepared by the researcher that includes 5 questions has been implemented on experimental and control groups to measure their academic success, and after 45 days the same exam has been repeated to check the knowledge retention of experimental and control groups. During this process, the data collection tools have included comments of experimental group (comments of students), and supplemental data collected via teacher?s blog.After the implementation, the results of post-test have demonstrated no statistically significant difference was detected between critical thinking skills of experimental and control groups. The qualitative analysis results have shown that weblog environment develops the critical thinking skills of students. According to the students?questions and comments on teacher?s blog, it is possible to say that weblog environment develops the critical thinking skills of students Academic Success Test results have indicated that there is no significant difference between the academic success scores of experimental and control groups. Retention Test results have shown that no significant relationship exists between the retention scores of experimental and control groups. The mean of experimental group?s retention scores have been higher; therefore it is possible to say that the experimental group has more knowledge retention. As a result of findings, suggestions have been made about applications and scientific researches that will be conducted in the future.The study conducted with the unit ?I?m Starting Publishing? via weblog has indicated that this weblog application develops the critical thinking skills of the students and provides the knowledge retention.