Yenilenebilir enerji kaynakları bakımından Türkiye'nin potansiyeli ve bu potansiyelin harekete geçirilmesine yönelik stratejiler
Turkey's potential in terms of renewable energy resources and strategies to mobilize this potential
- Tez No: 394855
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Yenilenebilir enerji; yerli, güvenilir, temiz ve çevreci nitelikleri ile Türkiye enerji tüketim ve üretimi bakımından stratejik bir önem arz etmektedir. Yenilebilir enerji kaynaklarının yerli nitelikli oluşu ve üretim maliyetinin düşük olması, enerji üretiminde daha çok kullanılmaları bakımından önemli birer enerji alternatifleridir. Ülkeler rekabet gücünü artırmak ve ekonomik kalkınmayı daha güçlü bir biçimde sürdürebilmek adına yaşam standartlarını daha da iyi bir duruma getirecek sonsuz, sürekli, güvenilir ve temiz bir enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar. Türkiye, enerji kullanımı için çok büyük miktarda petrol, doğalgaz gibi yakıtlar ithal etmekte ve kalıcı büyümeyi arzulayan Türkiye'nin yeni ve yenilenebilir enerjileri büyük değer kazanmaktadır. Araştırmamızda, çağdaş, temiz, güvenli, enerji savaşlarının olmadığı, sağlıklı ve hayatta kalmanın mümkün olduğu bir dünyanın sürdürülebilmesi için yenilenebilir enerjinin zorunlu olduğu, hızla artan nüfus, kentleşme ve ilerleyen teknoloji ile beraber enerji talebinin de artarak süreceği belirtilmektedir. Enerji talebinin sağlanmasında çağdaş yaşantımızda fosil köken ağırlıklı kullanılan enerjiler yerine, çevreye duyarlı, küresel ısınma ve iklim değişikliğine sebep olmayan, dünyaya dost ve ekonomide dışa bağımlılığı ciddi biçimde azaltan enerjiler olan yenilenebilir enerjilerin kullanımının artırılması gerektiği açıklanmaktadır. Artan enerji ithalatı ve bununla bağlantılı bir şekilde yükselen enerji gücündeki dışarıya olan bağımlılık, Türkiye' de cari açığın genetik bir nitelik oluşturmasında etkili olmuştur. Enerjide dışa bağımlılık seviyesinin düşürülmesi amaçlı yenilenebilir olan enerji kaynaklarına önemli ölçüde yer verilmeli ve aynı ölçüde kabul edilebilir tasarruf stratejisi dahilinde enerji yoğunluğunun azaltılarak enerjideki verimliliğinin yükseltilmesi amaçlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy has strategic importance in terms of consumption and production for Turkey, due to its domestic, reliable, clean and environment-friendly nature. Renewable energy resources' domestic qualification and low production costs cause renewable energy resources to be important alternatives in energy production for further utilization. Countries need eternal, continuous, reliable and clean energy in order to increase international competitiveness and maintain a stronger economical development. Turkey imports huge amounts of fuel such as petroleum and natural gas for energy use. Hence, new and renewable energies become crucial for Turkey, which desires nonvolatile growth. In our research, we claim that for maintaining contemporary, clean, reliable, peaceful, healthy and survivable world renewable energy is a necessity and with the increasing population, urbanization and advanced technology, energy demand will continue to increase. Rather than using mostly fossil fuel based energy in order to satisfy energy demand in our contemporary daily life, it is announced that we should increase the usage of renewable energies, which are environment-friendly, no harmful effect on climate change, and lead to decrease economic dependence in terms of energy. Increasing energy imports and correlatively, increasing economic dependence in terms of energy power had played an important role in Turkey's current account deficit to become chronic. For the aim of decreasing energy dependence more emphasis has to be put on renewable energy sources, along with decreasing energy density through acceptable austerity strategy for the sake of increasing energy efficiency.