Web tabanlı televizyon kurulumu: DpüTv örneği
Web based TV set - up: Sample DpüTv
- Tez No: 394854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada; internetin yaygınlaşması ve internet bant genişliğinin artmasıyla birlikte gazete, dergi ve hatta televizyonun internet üzerinden takip edilebilmekte olduğundan yola çıkılarak Dumlupınar Üniversitesinde bir Web TV yayıncılığının yapılabileceği ortaya konulmaktadır. Teknolojinin hızlı ilerleyişi ve internetin yaygınlaşmasıyla internet üzerinden televizyon yayıncılığı ile yeni bir iletişim platformu ortaya çıkmıştır. İnternete erişebilen her birey aynı zamanda birer potansiyel televizyon izleyicisi haline dönüşmüştür. Dumlupınar Üniversitesi ile öğrenciler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek amacıyla böyle bir hizmeti sunabilecek Web TV uygulaması (DpüTv) çalışması yapılmıştır. Bu çalışma sırasında karşılaşılan bazı sorunlar ve bu sorunların sebepleri, DpüTv'nin donanım ve yazılım kurulumları ve kurulumların sonucunda ortaya çıkan uygulamalar ana konu olarak ele alınmıştır. Dumlupınar Üniversitesi'nde üretilen bilimsel bilgi, kültürel ve sanatsal etkinliklerden naklen ve canlı yayınlar yapılarak daha çok kitlenin yararlanmasını sağlayan yayın gerçekleştirilmiştir. Kurulan bu sistem hızlı bir şekilde temelleri atılmakta olan geleceğin televizyon teknolojisi olarak görülen İPTV 'nin de kendisidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put forward that a Web TV broadcasting could be made possible at the university of Dumlupinar considering that the internet has become widespread thanks to broadband internet, newspapers, magazines and even TV can be viewed online. The fast progresses of the internet and its widespread use have created a new communication platform that could be followed online. Any individual with an access to the internet has become a potential T watcher. A webtv application (DpüTv) has been made to strengthen the communication between the university and its students. Some problems that arose during this process and its reasons along with the applications that came up during the hardware and software setups of DpüTv have become the main concern of this study. By making lie shows on the scientific research, art and cultural events from Dumlupinar University, a broadcasting has been made possible and more people took benefit from these shows. This installed system is the IPTV itself which is seen as the future of Tv technology.