Bodrum, Menteşe, Milas, Yatağan ilçelerinin rüzgâr verilerinin analiz edilmesi
Analysis of wind data of Bodrum, Menteşe, Mi̇las, Yatağan counties
  1. Tez No: 415399
  2. Yazar: TANER AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Türkiye'nin artan enerji arzını karşılamada, rüzgâr enerjisi potansiyelinin ciddi payı olacağına inanılmaktadır. Gerek yüzölçümünün büyüklüğü, gerek kıyı şeridinin uzunluğu bu inancı güçlendirmektedir. Konvansiyonel enerji kaynakları açısından Türkiye dışa bağımlıdır. Dolayısıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen rüzgâr enerjisi potansiyelin değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışmada Bodrum, Menteşe, Milas, Yatağan ilçelerinin rüzgâr enerjisi potansiyeli, MATLAB programlama dilinde gerçekleştirilen yazılım ve WRPLOT programı ile ortaya konan rüzgâr yönü bakımından incelenmiştir. Bahsedilen ilçelere ait rüzgar verileri 2000 yılından bu yana 15 yıllık süreci kapsamakta olup Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden temin edilmiştir. Veriler 10 m yükseklikten ölçülmüş saatlik ortalama rüzgâr hızı ve yönü bilgilerini içermektedir. Değerlendirmede Weibull, Rayleigh, Gauss (Normal) ve Gumbel istatistiksel dağılımları kullanılmıştır. Sonuç olarak 4 farklı yöntemle elde edilen dağılım tahminleri, gerçek dağılımla karşılaştırılmış, tahmin performansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is believed that wind energy potential of Turkey is promising in terms of meeting the increasing demand for energy. This opinion can easily be strengthened by considering the abundance of large pieces of land together with long coastlines. It is known that Turkey is a highly foreign-dependent country in terms of the conventional energy resources. Therefore utilization of the wind energy sources, which is the main renewable energy resource, is very important. In this study, wind energy potential of Bodrum, Menteşe, Milas, Yatağan counties were investigated by a self-developed MATLAB code together with the WRPLOT software. Wind records which contains the last 15 years starting from the year 2000 of mentioned counties were gathered from the Turkish State Meteorological Service. Measurements were provided by hourly average of wind speed and the wind directions measured at 10 meters. Weibull, Rayleigh, Gauss (Standard) and Gumbel distributions were used for evaluations. As conclusion, comparisons between real and estimated parameters of the distributions and performance predictions has been made from the four statistical methods stated.