Sürdürülebilir büyüme ve kalkınma hedefi doğrultusunda kritik eşik yenilenebilir enerji: Türkiye ekonomisi üzerine bir değerlendirme
Renewable energy as a critic threshold towards sustainable growth and development: An assessment upon the economy of Turkey
  1. Tez No: 580124
  2. Yazar: BURAK BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYKIRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sanayi devriminden günümüze enerji, ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasında en temel unsur olmuştur. 1.ve 2. Sanayi devrimlerinin enerji kaynakları olan kömür ve petrol hızla tükenmekte, kullanılan bu yakıtların çevreye olan zararları insanlığın geleceğini tehdit eder hale gelmektedir. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar fosil enerji kaynaklarına bağımlı ülkelerin enerji arz güvenliğini olumsuz yönde etkilemekte ve bu nedenle bu ülkelerde sürdürülebilir büyüme hedefi zaman zaman sekteye uğramaktadır. Bu durum yenilenebilir enerjinin önemini gün geçtikçe artırmakta ve Türkiye gibi fosil enerji kaynakları bakımından dışa bağımlılığı yüksek olan ülkelerin sürdürülebilir büyüme ve kalkınma hedeflerinin önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Bu bakımdan Türkiye, sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınma gerçekleştirebilmek için yenilenebilir enerji politikalarını ciddi bir şekilde ele almalıdır. Bu çalışmada iklim değişikliklerinin Türkiye üzerindeki etkisi, 20. yüzyılda şekillenen yeni büyüme teorileri ve yeşil büyüme kavramı, Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyeli bu potansiyelin modern enerji politikaları doğrultusunda nasıl değerlendirilebileceği, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak sürdürülebilir büyüme ve kalkınmanın nasıl sağlanabileceği üzerine yoğunlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy is a main factor in social and economic development of countries since industrial revolution. Coal and oil, which are energy sources of first and second industrial revolution, are depleting swiftly and harms of these fuels upon environment are becoming danger on the future of humanity. Fluctuations on oil prices are negatively affect supply security of energy of countries which are dependent on fossil fuels and thus the aim of sustainable growth on these countries are interrupted occasionally. With this issue, the prominence of renewable energy is increased day-by-day and also obstacle is created on the sustainable development and growth policy of countries such as Turkey which is heavily foreign-dependent country on fossil fuel. Therefore Turkey should seriously approach to renewable energy policies in order to realize sustainable growth and development. In this study, it will be concentrated that the effects of climate changes of Turkey, new growth policies and the term of green growth that shaped in 20th century, the renewable energy potential of Turkey, how can be assessed this potential towards modern energy policies, how can be provided sustainable growth and development with renewable energy sources.