Artırılmış gerçeklik teknolojisi ve müze içi eser bilgilendirme ve tanıtımlarının artırılmış gerçeklik teknolojisi yordamıyla yapılması
Augmented reality technology and making information and publicity of artifacts inside museum with augmented reality technology
- Tez No: 394865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT MERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Teknoloji, hızla gelişen yapısıyla, bireylerin ve toplumların hayatında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Teknolojinin gelişimi ve yarattığı yeni iletişim mecraları, yeni fikirlerin her türlü alanda uygulanabilir formlarını üretmeye başlamıştır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, bu özelliklere bağlı olarak, pek çok alana hitap eder. Müzecilikte, artırılmış gerçeklik teknolojisi dünyada pek çok müzede farklı tanıtım şekilleriyle kullanılmaya başlamıştır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi geliştikçe, müzecilik alanında kullanımı daha da yaygınlaşacak ve müzeler için önemli bir gereksinim olacaktır. Bu çalışmada; müzecilikte teknoloji ve artırılmış gerçeklik teknolojisi bileşenleriyle beraber incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde müzecilik ve teknoloji tabanlı müzecilik alanları literatür taramalarla incelenmiştir. İkinci bölümde, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile ilgili kavramlar geniş bir şekilde açıklanmış; uygulama alanları ve müzecilikte uygulanabilirliği analiz edilmiştir. Elde edilen veriler çerçevesinde müzecilikte eser bilgilendirme ve tanıtımlarının, artırılmış gerçeklik yordamıyla yapılmasına örnek teşkil edecek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology has indispensable place in the lives of individuals and communities with its rapdly evolving nature. The development of technology and the new communication mediums which are created by technology, has begun to produce new forms of new ideas which can be applied in any area. According to these features, augmented reality technology is suitable for many areas. For museology, the augmented reality technology has begun to use with different presentation styles in many museums in the world. With the development of augmented reality technologies, the usage in the museology areas will spread more and will be an important requirement for museums. In this study; technology in museology and augmeted reality technolgy was examined with their components.In the first part of the study, the ares of museology and technology based museology areas have been researched with literature survey. In the second part of the study, the concepts related to the augmented reality technology has been explained and analyzed broadly with its application areas and the applicability in museums. With the datas obtained in the frame, the results about information and publicity of artifacts in museology with augmented reality technology have been interpreted.