Üniversite web sayfalarındaki arayüz tasarımlarının incelenmesi: www.sanaluniversite.org uygulama örneği
Examining of interface designs on univeristy websites: www.sanaluniversite.org practise example
  1. Tez No: 394866
  2. Yazar: MUSTAFA İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı: Üniversite web sayfalarının arayüz tasarım problemlerini tespit etmek ve nitelikli arayüz tasarımlarının ortaya çıkmasını sağlayacak kriterleri belirlemektir. Araştırmada üniversite web sayfaları bilgi mimarisi ve tasarım olarak iki ana yapıda incelenmiştir. Arayüz tasarımlarına tasarım ilkeleri temelinde sanatsal bir bakış açısı geliştirilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında temel tasarım prensipleri incelenmiştir. Tasarım prensipleri ile web sayfalarının bilgi mimarisi ve web sayfalarını oluşturan diğer bileşenler arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışmıştır. Bu bağlamda dördü yerli yerli dördü yabancı olmak üzere sekiz üniversite web sayfası incelenmiştir. Arayüz tasarımlarındaki eksikleri saptamak için değerlendirme kriterleri belirlenmiştir. Web sayfalarının bilgi mimarisi yapıları tespit edilmiştir. Elde edilen bilgiler tasnif edilerek arayüz tasarımındaki konumları saptanmıştır. Kurumsal ve sanatsal çerçevede arayüz tasarımı oluşturulmaya çalışılmıştır. www.sanaluniversite.org uygulaması XHTML, CSS ve JAVASCRIPT dilleri kullanılarak hazırlanmıştır. Uygulama safhasında biçimsel farklılıkların oluşmasına engel olacak kodlama yöntemleri kullanılmıştır. Uygulamanın çalışmasının hem sanatsal hem de teknik açıdan nitelikli bir örnek teşkil etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this research: is determining design problems of university web pages and identifying the criteria to make quality interface designs appear. At the research, university web pages information architecture and design were examined in two main forms. An artistic point of view on the basis of design principals to interface designs has been tried to be developed. In the scope of the research, basic design principles were examined. The relationship between design problems, information architecture of web pages and the other components constructing the web pages has been tried to be identified. Under this context, eight university interfaces were examined; four of which are native and the other four are foreign. Evaluation criteria have been determined to identify the weaknesses in the interface designs. Structure of Information architecture of web pages has been defined.Gathered information was classified and its location in the interface design has been determined. An interface has been tried to be formed in an artistic and institutional context. www.sanaluniversite.org application has been prepared by using XHTML, CSS and JAVASCRIPT languages. At the implementation stage, coding methods which will prevent occurence of formal differences were used. The work of application has been aimed to constitute a quality example, both artistically and technically.