Sürdürülebilir sosyal koruma programlarına yönelik olarak sosyal koruma harcamalarının yapay zeka değerlendirme teknikleri ile maliyet analizi
Artificial intelligence assessment techniques with cost analysis of social protection expenditure intended to sustainable social protection
- Tez No: 394887
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ELİTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Günümüzde yoksulluk ve yoksunlukla mücadelede devlete önemli rollerin düştüğü refah modellerinin sınırları konusundaki tartışmalar halen sürmektedir. Devletin rolü ne olmalıdır? Refah modeline ilişkin uygulamalar kriz ile karşı karşıya kalabilir mi? Refah devleti uygulamalarının ve finansmanının gerektirdiği yeniden dağıtım derecesine sosyoekonomik bir sınır konulabilir mi? Yoksulluk ve yoksunluk ile mücadele etmek zorunda kalan dezavantajlı gruplara yönelik olarak uygulanan sosyal koruma programı uygulamalarında devletin rolü ne olmalıdır? Tüm bu sorular sosyal koruma uygulamalarına ilişkin kapsamlı bir analiz çalışmasını gerektirmektedir. Sosyal devlet ifadesindeki“sosyal”nitelemesinin sınanmasında bir ölçüt olabilecek sosyal koruma harcamalarının toplumsal dayanışmadaki rolü, kamu harcamaları içerisindeki payı ve sosyal koruma programı faydalanıcılarının sosyal devlete maliyetinin bilinmesi sürdürülebilirlik açısından büyük önem arz etmektedir. Dünyada ve Türkiye'de yaşanan dönüşümle birlikte dezavantajlı grupların ihtiyaç ve beklentilerinde meydana gelen değişime cevap verebilecek sürdürülebilir sosyal koruma uygulamalarının planlanması ve uygulanması için büyük bir öneme sahip olan maliyet yönetiminin yoksulluk ve yoksunluğun kalıcılaşmasını önlemek adına da büyük bir önemi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it has been arguing about the limits of welfare models in which ongoing discussions are on the fight against poverty and deprivation play an important role. What should be the role of government? May the implementations of welfare models face with crisis? Is it possible to set socioeconomic limits to the level of redistribution which is being set by welfare state implementations and financing practices? What should be the role of government about social protection implementations which are being applied for the disadvantaged groups who forced to fight poverty and deprivation. All these questions require an comprehensive analytical study on social protection implementations. The role of social protection expenditures which can be a criteria to test the meaning of ''social'' concept in social state on social solidarity, its level in public social protection spendings and predictability of beneficiariers' social protection costs to social state are very important issues to provide sustainability. With the transformation in the World and in Turkey in order to avoid the poverty and deprivation being permanent, cost management has been gaining importance which has also great importance for the planning and implementation of sustainable social protection programs for disadvantaged groups' changing needs and expectations.