Kişilik ve iş edimi arasındaki ilişki: Kuşadası'nda faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel işletmeleri örneği
Relationship between personality and job performance: A Sample of five stars hotels in Kuşadası
  1. Tez No: 394905
  2. Yazar: SUAT ARPACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA EĞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin amacı işgörenlerin kişilik özellikleri ile iş edimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Hizmet sektörü içinde yer alan otel işletmeleri, ulusal ekonomi içinde önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle hizmet sektöründe ürünün kalitesini büyük ölçüde“insan”belirlemektedir. Çalışmada, araştırma ana kütlesi olarak, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası'nda faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri seçilmiştir. Araştırma için gerekli veriler anket formu ile elde edilmiştir. Ana kütle içerisinde yer alan bütün otel çalışanlarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Örneklem seçimine gidilmeyerek ana kütle içerisinde yer alan bütün otellere uygulanmıştır. Uygulama için otellere toplam 300 anket bırakılmış fakat geri dönen anket sayısı 250 olmuştur. Geri dönen anketlerden 25 tanesi eksik bilgi içerdiğinde çalışmaya dahil edilmemiştir. Araştırma 225 anketle yapılmıştır. Anket ile elde edilen veriler SPSS 17.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler; tanımlayıcı istatistiklerden Frekans Testi, non-parametrik Testlerden One Sample Kolmogorov-Simirnov, değişkenler arasındaki ilişki için de Correlate-Bivariate Spearman's analizleri ile analiz edilmiştir. Ayrıca Kişiliğin Beş Özelliği Ölçeği ile İş Edimi Ölçeğinin güvenirlilik analizleri için cronbach alpha değerleri hesaplanmıştır. Analiz sonucunda; kişiliğin beş temel özelliği kriterlerinden“dışadönüklülük”ve“sorumluluk”ile iş edim arasında anlamlı bir ilişki mevcut değilken, kişiliğin beş temel özelliği kriterlerinden ''duygusal denge'', ''geçimlilik'' ve '' açıklık'' ile iş edimi arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the relationship between five factor personality traits of employees and job performance. Hotels being part of service industry have an important place in national economy. Especially in the service industry,“people”determine product quality to a large extent. In the research, five star hotels carrying on business in Kuşadası, one of the most important tourism centres in Turkey, have been chosen as the universe. Questionnaire technique was used as the technique of data collection in the research. Without sampling, all the employees working in those hotels were tried to be reached. Although 300 questionnaires were sent to the hotels, 250 of them were filled out by the employees working in the hotels. 25 of the questionnaires were excluded on account of their including missing values. So, the analysis was carried out with 225 questionnaires. SPSS Statistics 17.0 For Windows was used to do the analysis of the data collected through questionnaire technique. The data collected were analyzed by using descriptive statistics (frequency test), non parametric tests (One Sample Kolmogorov-Smirnov) and Correlate-Bivariate Spearman's analysis Internal consistency of Cronbach's alpha was used with the aim of measuring the reliability of the Five Factor and Job Performance Scales. As a result of the analysis, it was found out that there was no significant correlation between job performance and“extraversion”and“ conscientiousness ”whereas there was significant correlation between job performance and“ neuroticism ”,“ agreeableness'' and ”openness to experience ".