Psychological symptomatology among psoriatic patients: Explanatory roles of perceived social support, emotional approach coping, and psoriatic experiences
Psoriatik hastalarda psikolojik semptomatoloji: Algılanan sosyal desteğin, duygusal başa çıkmanın ve psoriatik deneyimlerin açıklayıcı rolü
- Tez No: 394972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Psoriasis ciltte ağır şekilde pullanmış plaklarla karakterize olan kronik ve tekrarlayıcı bir hastalıktır. Hastaların sadece fiziksel değil, aynı zamanda duygusal, psikolojik ve sosyal yaşamlarını da olumsuz etkiler. Hastalık çok boyutlu olduğundan, bu hastalara uygulanacak müdahaleler de multidisipliner olmalıdır. Alanyazın bu hastaların Psoriasis'e ilişkin stresle etkili şekilde baş etmelerine yarar sağlamak ve psikiyatrik sıkıntıları önlemek için psikolojik ve psiko-sosyal müdahalelerin önemini vurgulamaktadır. Psoriatik hastaların cilt durumlarıyla ilişkili olarak psikolojik sıkıntı deneyimlemeye yatkın olduğu düşüncesinden hareketle, bu çalışma Psoriasis hastalarında algılanan sosyal desteğin, duygusal başa çıkmanın ve psoriatik deneyimlerin psikolojik semptomatoloji üzerindeki açıklayıcı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 186 psoriatik hasta katılmıştır. Katılımcılara demografik soruların yanısıra hastalıklarıyla ilgili de sorular içeren Demografik Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Duygusal Başa Çıkma Ölçeği – Durumluluk Formu ve Psoriatik Deneyimleri Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda korelasyon analizleri, bağımsız gruplar t-testleri, tek yönlü ANOVA ve hiyerarşik çoklu regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bulguları, psikolojik semptomatolojinin açıklanmasında, özellikle, Psoriasis'e ilişkin tehlikelilik algılarının, arkadaşlardan algılanan sosyal desteğin, duyguları ifade etmenin, beden algısında bozulmanın ve Psoriasis'e bağlı sosyal yalıtımın anlamlı rollerini vurgulamaktadır. Bulguların Psoriasis hastalarıyla çalışan klinisyenlere fikir vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, recurrent disorder characterized by heavily scaled plaques on skin. Psoriasis negatively affects patients' not only physical, but also emotional, psychological and social life. Therefore, interventions for those patients should be multidisciplinary as the disorder itself is multifaceted. Literature emphasizes the importance of psychological or psychosocial interventions for those patients to help them cope effectively with stress related to Psoriasis and to reduce psychiatric morbidity. With reference to the consideration that psoriatic patients are likely to experience distress related with their skin condition, the present study aims to examine the explanatory roles of perceived social support, emotional approach coping, and psoriatic experiences on psychological symptomatology among those patients. One hundred eighty six psoriatic patients participated in the current study. Participants were applied Demographical Information Form which includes questions about their condition in addition to demographics, Brief Symptom Inventory, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Emotional Approach Coping – State Form, and Psoriatic Experiences Scale. Correlation analyses, independent samples t-tests, One-Way analysis of variances (ANOVA), and hierarchical multiple regression analyses were performed through the aim of the present study. The results of the study, particularly, emphasize the significant roles of dangerousness perceptions related to Psoriasis, perceived social support from friends, emotional expression, distortion of body-image, and social isolation due to Psoriasis in explaining psychological symptomatology. The findings are expected to give advices to clinicians working with psoriatic patients.