Musical experience: Musical process, emotion and meaning
Müzikal deneyim: Müzikal süreç, duygu ve anlam
  1. Tez No: 395008
  2. Yazar: BAŞAK DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUCAS THORPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Müzik, Philosophy, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, müzikal deneyimin müzikal süreç, duygular ve anlam arasındaki derin bağdan oluştuğunu ortaya koyuyor. Tüm müzikal tecrübeler dinlemeden doğan beklentilerden oluşuyor. Bu beklentiler; armonik, ritmik veya dinamik süreçlerden kaynaklanıyor olabildiği gibi, müzikal stil ve formların içinde barındırdığı bestesel olasılıklardan kaynaklanıyor da olabilir. Beklentilerin ne şekilde gerçekleştiği, karşılandığı veya karşılanmadığı dinleyicinin müzikal duyguları ve beraberinde gelen anlamları yaşamasının ana sebebi. Dinleyici bir parçayı dinlerken gerilim, rahatlama ve daha komplike duyguları hissedebilir. Bunlar, müzikal deneyim ve beğeniyi oluşturur. Bu konuyla ilgili temel ve merkez fikirleri ortaya koyarak ve müzik tarihinden örneklerle, bu tez müzikal duyguların varlığını, müzikal beklentilerin gerçekleşme şekline göre savunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to indicate the crucial link between musical processes and the emotions and meaning we get. Every musical experience arises from the expectations, which are shaped through listening. The expectations in the listener can be formed through harmonic, rhythmic or dynamic processes in a piece of music. More, each musical style and musical form compromise different compositional possibilities and an experienced listener is affected by the tendencies. The way those expectations in the listeners fulfilled and actualised is the reason we have musical emotions and also meanings associated. Through listening to a piece of music one can feel the tension and resolution, and other more complicated feelings. Those are the keys lead to musical experiences and also musical appreciation. By giving examples and presenting central claims regarding the issue, this thesis will defend the existence of musical emotions due to musical expectations and the way they are satisfied through musical processes.