Marka arketipinin tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkisi ve bir alan araştırması
Brand archetype of influence on consumers buying behaviour and a field research
- Tez No: 395066
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde arzın talepten daha fazla olması rekabet durumunu arttırmış ve üreticilerin güçlenmesi ile birlikte ürünlerin farklılaştırılması ihtiyacı artmıştır. Bu ihtiyaç, ürünlerde marka kullanımını doğurmuş ve marka ile ilgili çalışmalarla yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. Kavramlardan biri olan marka kişiliği bu çalışmada ele alınmıştır. Günümüzde markaların farklılaşması için marka kişiliği yaratmak işletmelerin en önemli rekabet aracı haline gelmiştir. Tüketicilerin zihninde doğru konumlandırma yapabilmek amacıyla marka yöneticileri marka kişiliğine oldukça önem vermiştir. Bu çalışmanın amacı, bebek beslenme gereçleri sektöründe yer alan markaların arketiplerinin belirlenmesi ve satın alma davranışları üzerindeki etkisinin sorgulanmasıdır
Özet (Çeviri)
In our day, since supply is higher than demand, the competition has increased, and while manufacturers gain strength, the need for product differentiation is arisen. This need has led to brand usage and through studies on brands new concepts have emerged. One of those concepts, namely“Brand Personality”is discussed in this study. Today, to create brand personality in order to differentiate brands has become the most important competitive tool of companies. In order to make a correct brand positioning in the minds of consumers, brand managers attach a great importance to the brand personality. The objective of this study is to determine the archetypes of brands in baby feeding essentials sektör and to investigate their effect on purchasing behavior.