Uluslararası karayolu eşya taşımalarının deniz taşıma üzerinde etkileri
The effects of the international road transportation of googs on sea tranportation
  1. Tez No: 395065
  2. Yazar: FETHİ KARAMUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ulaşım, İşletme, Law, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Uluslararası ticaretin gelişmesinin en önemli nedenlerinden biri, ticari malları taşıyan değişik nakil vasıtaları ve nakil yollarındaki gelişimdir. Buna bağlı olarak günümüzde malların nakli ağırlıklı olarak kara, demiryolu, hava, deniz ve boru yolu ile yapılmaktadır. Yine nakil vasıtalarındaki çeşitlilik, ticari malların hemen her yere ulaşmasını kolaylaştırmıştır. Tüm bu gelişmeler beraberinde, taşıyıcıların malların taşınmasındaki sorumluluklarını gündeme getirmiş ve taşıyanın sorumluluğuna ilişkin birçok ulusal ve Uluslararası Konvansiyon çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada taşıma ve çeşitleri, bu konudaki seçilmiş Konvansiyonlar ve ulusal düzenlemeler hakkında ana bilgiler verilecek, eşya taşımalarının taşıyana getirdiği sorumluluklar değişik tür taşıma konuları içinde açıklanacak, Uluslararası karayolu eşya taşımalarının deniz taşıma üzerinde taşıyana yönelik etkileri ele alınacaktır. AnahtarKelimeler: Taşıma, Taşıma Çeşitleri, Uluslararası karayolu eşya taşıması, taşıyana yönelik sorumluluklar, deniz taşımalarına yönelik etkileri
Özet (Çeviri)
One of the major reasons for the development of international trade is the development of different transport vehicles carrying merchandise and transit routes. Accordingly, today the transport of goods is mainly done by the way of road, rail, air, sea and pipes. A variety of means of transport has facilitated merchandise to reach almost anywhere. All these developments have brought up the liability of the carriers for the transportation of these merchandise and many national and international studies of Convention have been done concerning the liability of the carrier. In this study, main information about transport and varieties, selected Conventions and national regulations about this issue will be given; responsibility imposed on the transport of merchandise which will be described in different types of transport issues; the impact of international road transport of goods on sea transport for carrier. Key Words : Transport, transport types,international road transport ofgoods, the liability for carrier, the effects for the sea transport.