İnsan hakları odaklı sivil toplum kuruluşlarının bilinirliğinin ve kamuoyu oluşturmasının alternatif medya kapsamında incelenmesi
Analyzing of molding public opinion and awareness of human rights centered non governmental organisations within the scope of alterntive media
- Tez No: 395079
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sivil toplum kuruluşlarının öncelikli amacı devletin yönetim aygıtının dışında kalan, belirli toplumsal çıkarları gerçekleştirmektir. STK'lar, siyasi iktidarı etkilemeye çalışırlar, fakat siyasi partilerden farklı olarak siyasi iktidarı elde etme amacında değildirler. STK'ların öne çıkan ortak özelliklerinin başında gönüllü kuruluşlar olmaları gelmektedir. Sivil toplum kuruluşları farklı amaçlarla kurulmuş olsalar da bazı ortak değerlere sahip olmaları ve bunları yerine getirmeleri beklenmektedir. Kendi kişisel çıkarları için çalışmamak, herhangi bir siyasal-ekonomik güç odağının uzantısı olmamak, özgürce fikirlerini dile getirmek ve eylemde bulunmak bunların başında gelmektedir. Ancak uzun yıllar verilen insan hakları mücadelesine rağmen günümüzde halen devletler insan hakları konusuna yeterli özen göstermemektedirler. Dünyanın her yerinde tüm uluslararası sözleşmelere rağmen her gün insan hakları ihlali yaşanmaktadır. Tam da bu noktada sivil toplumu savunmak, bilinçlendirmek ve örgütlenmesini sağlamak konularında sivil toplum kuruluşları önem kazanmaktadır. Küreselleşme ile birlikte sınırların ortadan kalktığına şahit olunmaktadır. Bu sayede insanlar, kendilerine göre dünyanın öteki ucundaki gelişmeleri takip edebilmekte hatta medya aracılığıyla bu gelişmelere dâhil olmaktadır. Bu noktada devreye alternatif medya girmektedir.
Özet (Çeviri)
The Primary Objective of non-governmental organizations is to actualize certain social interests that are beyond the Government's Management. NGOs works to affect the Government Party, however, unlike other Political Parties they do not seek to obtain the Political Power. Ahead of all common features of NGOs, we can say that being Voluntary Associations is the prominent one. Even though they have established for different reasons, it is expected from them to have some common values. Not working towards self-interests, not being an extension of any socio-economic power, expressing their ideas freely and acting about them are some of those common values. But despite the long struggle for human rights that goes on for years, states still don't take care of this matter heedfully. Human Rights are still being violated everywhere in the world, despite International Agreements. In this respect Non Governmental Organisations become important to defend civil society, raise its awareness and help them to unionize.With the globalisation, we are witnessing disappearance of borders. Thus, people can follow the news on the other end of the world, and even take part in those events through media. At this point, alternative media comes into play.