Örgütsel bağlılık ve motivasyon
Organizational commitment and motivation
  1. Tez No: 395087
  2. Yazar: GÜLİSTAN UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bilim ve teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak dünya hızlı bir küreselleşme sürecine girmiş ve bunun sonucu olarak rekabet artmıştır. Örgütün ayakta kalarak devamlılığını sağlayabilmesi için verimliliğini üst düzeyde tutması ve iş görenlerin örgütten ayrılmamaları gerekmektedir. Örgütün gücü iş görenin örgüte bağlılığıyla doğru orantılıdır. Bu nedenle örgüt, iş görenin örgütten ayrılmasını önlemek için motivasyonu arttırmaya yönelik yükselme olanağı sağlamakta, ücret arttırma veya teşvikler sunmaktadır. Klasik yönetim anlayışına göre, sadece para ve cezalandırma yöntemleriyle insanın motive edileceğine inanılırken, günümüzde insanın psiko-sosyal bir varlık olduğu kabul edilmiş ve örgütte insan faktörü büyük önem kazanmıştır. İnsanın ekonomik tatmininin yanı sıra sosyal olarak da tatmin edilmesi motivasyon düzeyini ve dolayısıyla örgütsel bağlılığı yükseltir. Örgütsel bağlılığın yüksek olması ile iş gören daha fazla sorumluluk almakta bu durum, performansın artarak, verimliliğin artmasına neden olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Bağlılık, Motivasyon, Örgütsel Bağlılık
Özet (Çeviri)
In parallel with the rapid development of science and technology the world has entered a period of rapid globalization and as a result the competition has increased. In order to ensure the continuity of the organization, productivity must be kept in a high level and employees mustn't leave the organization. Strength of the organization is directly proportionate to employee's commitment. For this reason, organizations; to prevent employees from leaving the organization, they provide the opportunity to rise, in order to increase motivation and offers increase in salary and incentives. According to classical management, it is believed that people are only motivated with money and punishment but today human is accepted as a psycho- social creature and in the organization human factor has gained a great importance. In addition to the economic satisfaction of human, social satisfaction increases organizational commitment and the level of motivation. With the higher organizational commitment employee takes more responsibility and this condition, by increasing performance, leads to an increase in productivity. Key Words :Commitment, Motivation, Organizational Commitment.