Özel hastanede çalışan hemşireler açısından örgüt kültürü – tükenmişlik ilişkisi
The relationship between the organizational culture and burnout in terms of nurses working in the private hospital
- Tez No: 395091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın kapsamında özel hastanede çalışan hemşirelerin örgüt kültürü ile tükenmişlik arasındaki boyutu incelenmiştir. Özel hastanede çalışan hemşirelerin örgüt kültürü ve tükenmişlik düzeyleri araştırılmış ve tükenmişlik alt boyutlarının demografik değişkenlere göre farklı olup olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında Şubat-Mart 2014 döneminde özel bir hastanede çalışan 216 hemşireden 148 hemşireye örgüt kültürü ölçeği, Maslach'ın tükenmişlik ölçeği ve demografik özellikler olmak üzere 3 bölüm ve 38 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, hemşirelerin örgüt kültürü algılarının genel olarak alt düzeyde, tükenmişlik algılarının ise düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Tükenmişlik alt boyutlarından kişisel başarı hissinin, yaş değişkenine, duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutları ile demografik değişkenler arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Hemşirelerin cinsiyet ile tükenmişlik ilişkisine bakıldığında arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Duyarsızlaşma ve cinsiyet arasındada anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Cinsiyet ile kişisel başarı hissi arasında fark yoktur. Hemşirelerin yaşlarının duygusal tükenmişliği etkilemediği görülmüştür. Hemşirelerin yaşları ile duyarsızlaşma düzeyleri ve kişisel başarı hissi arasında da anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Hemşirelerin eğitim düzeyleri ile duygusal tükenmişlik düzeyleri, duyarsızlaşma alt boyutu ve kişisel başarı hissi arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Hemşirelerin eğitim düzeylerinin çok farklı olması, eğitim düzeyine göre hemşirelerin, tükenmişliğin guruplar arasında anlamlı farklılıklar göstermemesinin nedeni olarak kabul edildi. Hemşirelerin mesleki deneyimleri ile duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarı hisleri arasında da anlamlı olarak bir fark yoktur. Anahtar Kelimeler : Örgüt Kültürü, Tükenmişlik, Örgüt Kültürü-Tükenmişlik İlişkisi, Hemşirelerde Tükenmişlik
Özet (Çeviri)
In the research therelationbetween the culture of organization and the burnout is studied on the nurses working in the private hospital. Organizational culture and the level of burnout change is studied and it has been found that the dimensions of burnout is different or notaccording to demographic variables. In February-March 2014 the inquiry consists of three parts and thirty eight questions involving the measure of the culture organization, of the Maslach and the features demographics to 148 out of 216 nurses working in the private hospital. According to the result, the perception of culture of organization of themand their perception of burnout are in low level. Major differences are not found between the sense of personal success from the sub-dimension of burnout to factor of age between the sub-dimension of intensive and the burnout sentimental the factors demographics. There is no difference between sex and the feeling of personal success. The age of the nurses doesn't influence the burnout emotionally. There are not any big differences between the age of the nurses and their dimensions of insensitivity and the sense of personal success. There are not any big differences between the dimension educational of the nurses and their levels burnout emotional the sub-dimension of insensitivity and the sense of personal success, too. The difference of educational levels is accepted as a reason of the majordifference between the groups. There is no major difference between theprofessional experiences, with the burnout emotional, the insensitivity and sense of personal success. Key Words : The Culture Of Organization. The Burnout. The Relationof the Culture of Organization with the Burnout. The Burnout among the Nurses