Kahramanmaraş ve civarında giyilen geleneksel kadın tören giysilerinin incelenmesi
The study on traditional ceremonial women's costumes worn Kahramanmaraş region
- Tez No: 395090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTÜL PAPİLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kahramanmaraş'taki geçmiş yıllara ait geleneksel kadın tören giysileri üzerinde araştırma yaparak, bu giysilerin yapımında kullanılan; kumaşlar, işleme, nakış, süsleme, aksesuar ve modellerin ortaya çıkarılmasıdır. Bu incelemede öncelikle konuyla ilgili kaynak araştırması yapılacak daha sonra bu kostümlerin üretildiği ve kullanıldığı Kahramanmaraş ziyaret edilerek yöredeki kostümler araştırılacak; aynı zamanda orijinal eserler üzerinde de teknik, desen ve kumaş türü incelenecektir. Çalışmanın ilk bölümünde; Kahramanmaraş ilinin tarihsel geçmişi ile ilgili detaylı bir araştırma yapılmıştır. Sonraki bölümlerde ise sırasıyla; Kahramanmaraş'ın genel özellikleri, coğrafi konumu, ekonomik yapısı incelenmiştir. Nüfus ve sosyal hayat da göz önünde bulundurularak yörede zaman içinde meydana gelen coğrafi, kültürel, geleneksel değişiklikler incelenmiş ve Kahramanmaraş'a ait değerli el sanatları detaylı biçimde ele alınmıştır. Kahramanmaraş'ın geleneksel kadın tören giysileri; kumaş, işleme, malzeme, teknik, motif, süsleme, aksesuar ve model açısından incelenmiştir. Ayrıca; Kahramanmaraş'ın geleneksel kadın tören giysilerinde kullanılan işlemelerden esinlenerek, günümüz kadın giysi örneklerinden yola çıkarak kişisel bir koleksiyon önerisi hazırlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Kahramanmaraş, Geleneksellik, Tören Giysisi, Kadın
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the traditional ceremonial women's costumes of Kahramanmaraş region and to analyse the techniques of the needlework, patterns, fabrics, and accessories. At the first chapter of the study, the history of the Kahramanmaraş region is researched. The geographical conditions, socio-economical structure of the region analysed. The geographical, cultural and traditional changes over the region during the history of the city, and the effects of these changes on the public and social life determined. At the second chapter, the traditional hand crafts of Kahramanmaraş region are studied in detail. At the third chapter of the study, the traditional ceremonial women's costumes of Kahramanmaraş region were analysed according to the techniques of the needlework, patterns, fabrics, and accessories. At the last chapter, a new women's collection inspired by the traditional ceremonial women's costumes of Kahramanmaraş region designed and the illustrations are presented. Key Words : Kahramanmaraş, Traditional, Traditional Ceremonial Women's Costume, Woman