Denetimde kanıt toplama tekniklerinin vergisel açıdan önemi
The i̇mportance i̇n terms taxati̇on of the evi̇dence gatheri̇ng techni̇ques i̇n audi̇t
  1. Tez No: 395205
  2. Yazar: MERYEM GÜZEL ÇELİKKESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Denetim olgusu, sistematik bir süreç olarak ele alındığında, ekonomik faaliyet ve olaylarla alakalı iddiaların, daha önce tespit edilen ölçülere uygunluk seviyesini araştırmaktır. Denetim, bu sürecin sonucunda ortaya çıkan verileri ilgi duyanlara bildirmek gerekçesiyle taraf gözetmeksizin kanıt toplama ve toplanan kanıtları değerlendirmektir. Dünya'da genel kabul gören denetim; muhasebe ilkeleri ve muhasebe standartlarına uygun olarak yapılan ve finansal tablo denetimini de içeren muhasebe denetimidir. Avrupa Birliği bünyesinde yaşanan uyum ve genişleme süreci yanında, küresel muhasebe ve denetim standartlarına yöneliş ve yakınsama eğilimi, uluslararası muhasebe ve denetim standartları ile bağımsız denetimi daha da ön plana çıkarmıştır. Ayrıca, muhasebe ve denetim standartlarının hem küresel hem de sektörel (kamu ve özel) bazda uyumlaştırılması açısından önemli bir gelişmedir. Bağımsız denetimde uygulanan kanıt toplama teknikleri ve sonrasında elde edilen kanıtlar raporun yönünü belirlemektedir. Bu kanıt toplama tekniklerinin vergi denetiminde de uygulanması bu tezde değerlendirilmiştir. Vergi denetimi; vergi idarelerinin ve mükelleflerinin yasalara uygun bir şekilde hareket edip etmediklerinin tespiti şeklinde tanımlanmaktadır. Bu tanımdan hareketle vergi denetimi, hem vergi idaresinin hem de vergi mükelleflerinin fiillerinin ve işlemlerinin yasaya uygunluğunun denetlenmesidir. Bu sebeple, gerek devlet ve gerekse özel sektör açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle, düzenlenecek raporların dayanağı olan kanıtların nitelikleri ve sayıları önem taşımaktadır. Bu denetimi yapan denetçilerin uygulayacakları kanıt toplama teknikleri raporun gücünü ortaya koyacaktır. Anahtar kelimeler; denetim, kanıt toplama teknikleri, denetimin vergisel boyutu
Özet (Çeviri)
Audit cases , when taken as a systematic process of claims related to economic activities and events is to investigate the compliance level with the dimensions previously identified . The audit report those interested in data resulting from the process of gathering evidence , regardless of the party was to evaluate the rationale and the evidence gathered. Generally accepted auditing in the world ; accounting principles and financial statement audit performed in accordance with the accounting standards and accounting control is also including . Besides the adaptation and expansion processes in the European Union constitution , orientation to global accounting and auditing standards and the convergence trend has brought to the forefront of international accounting and auditing standards and auditing . In addition, the accounting and auditing standards both global sectors (public and private) is an important development in terms of harmonizing the bases. Obtained after the implementation of evidence- gathering techniques and the independent audit is evidence determines the direction of the report. This evidence collection techniques in the implementation of a tax audit has been evaluated in this thesis. Tax audit ; the law is defined as the tax authorities and taxpayers determine whether they act in an appropriate manner . Moving tax audit from this definition is that both the tax administration controlling the legality of the actions of the taxpayer and processes. Therefore, both the state and private sector is also very important in terms of both . Therefore, it is important that the nature and number of the evidence base of the report to be prepared . This collection of evidence that they will implement the auditors audit techniques will reveal the power of the report. Key words; audit, evidence collection, techniques the size of the audit