Gümrük vergisi uyuşmazlıklarında üst makama başvuru
Application to the superior authority in customs duty disputes
  1. Tez No: 970447
  2. Yazar: FATMA FEYZA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
Özet
Vergi hukukunda idare ile birey arasındaki güç dengesizliği, yargısal denetimin yanında idari denetim mekanizmaları ile giderilmeye çalışılmaktadır. İdari başvuru yolları, idarenin kendi kendini denetlemesini sağlamakta ve hukuk devleti ilkesine hizmet etmektedir. Çalışmada, vergi uyuşmazlıkları içerisinde önemli bir yer teşkil eden gümrük uyuşmazlıklarının çözümünde sıklıkla başvurulan üst makama başvuru yolları ele alınmış, zorunlu başvuru yolu olarak nitelendirilmesi nedeniyle kilit rol oynayan itiraz müessesesi, tüm unsurlarıyla incelenmiştir. Bu kapsamda, özellikle itirazın niteliğine ilişkin olarak ulusal ve uluslararası düzenlemeler, doktrinde yer alan görüşler ve yargı kararları incelenmiş, buna bağlı olarak ilgililer ve idare bakımından ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Bunlara ek olarak, uyuşmazlıkların kısa sürede, etkili ve masrafsız olarak çözümüne hizmet edecek olan bu mekanizmanın, hak arama özgürlüğünü ihlâl ettiği hususlara yönelik tespitlerde bulunularak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In tax law, the power imbalance between the administration and the individual is attempted to be eliminated through administrative control mechanisms as well as judicial control. Administrative remedies enable the administration to control itself and serve the principle of the rule of law. In this study, the methods of appeal to higher authorities, which are frequently used in resolving customs disputes, which constitute an important place among tax disputes, were discussed, and the institution of objection, which plays a key role because it is considered a mandatory application method, was examined with all its elements. In this context, national and international regulations, opinions in the doctrine and court decisions, especially regarding the nature of the objection, were examined and the results that emerged in terms of the relevant parties and the administration were evaluated. In addition to these, it was determined that this mechanism, which will serve to resolve disputes in a short time, effectively and inexpensively, violated the freedom to seek rights and solution suggestions were presented.