Türk vergi uyuşmazlıklarında idari çözüm yolları
Administrative solutions in Turkish tax disputes
  1. Tez No: 701306
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Devletin başlıca gelir kaynağı olan vergiler, kamu giderlerinin finansmanı için karşılıksız olarak yasalara uygun biçimde cebren alınmaktadır. Devlet, vergi gelirlerini eksiksiz olarak bir an evvel hazinesine aktararak gelirlerini arttırmak istemekte iken vergi mükellefleri de genel itibariyle vergiyi hiç ödememek veya daha az ödemek suretiyle kendi gelirlerini arttırmak istemektedir. Verginin tarafları arasındaki bu çıkar çatışmasından kaynaklanan birtakım uyuşmazlıklar meydana gelebilmektedir. Bu uyuşmazlıklar, barışçıl çözüm yolu olarak da adlandırılan idari çözüm yolları ile yargı yolu olmak üzere iki şekilde çözümlenmektedir. Bu çalışmada, öncelikle vergilendirme işlemlerinden kaynaklanan vergi uyuşmazlıklarından bahsedilecek olup, vergi uyuşmazlıklarının yargısal çözümüne kısaca değinilerek, vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözümlenmesi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Taxes, which are the main source of income of the state, are forcibly collected for the financing of public expenditures, in accordance with the law. While the state wants to increase its income by transferring its tax revenues to its treasury as soon as possible, taxpayers also want to increase their income by not paying the tax at all or paying less. Due to this conflict of interest between the parties to the tax, some conflicts may occur. These disputes are resolved in two ways: administrative remedies, also called peaceful resolution, and judicial remedies. In this study, first of all, tax disputes arising from taxation transactions will be mentioned, and the judicial resolution of tax disputes will be briefly mentioned and the resolution of tax disputes at the administrative stage will be examined.