Ankara ilinde bulunan üniversitelerinde moda tasarımı eğitimi
Education fashion design on the universities of Ankara
- Tez No: 206928
- Danışmanlar: PROF. DR. TACİSER ONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarına doğru belirli alanlarda hayatımıza girmiş olantasarım olgusu yirmi birinci yüzyıl da yaşantımızın beslenmeden konuta kadar tümalanlarında etkisini göstermektedir. Bu alanlardan biri ise giyim endüstrisidir.Dünyada insanların hiçbir zaman vazgeçemeyeceği giyim, tasarım ile birleşinceözgün modeller ortaya çıkmış, moda tasarımı olgusu yaşam biçimimizi etkileyen birunsur olmuştur. Toplumun değişim istekleri arttıkça bu olgu zamanla sektör halinedönüşmüştür. Böylece yeni iş imkânlarının ortaya çıkmasıyla birlikte modatasarımcıları ihtiyacı gündeme gelmiştir.Teknoloji sınırlarının zorlandığı günümüzde üretime dönük mesleki eğitiminülkeler açısından çok önemli olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda moda tasarımıeğitimi de ülkemizin gelişmesi ve tanıtımı için önemlidir. Alandaki ihtiyacınkarşılanabilmesi için öncelikle usta-çırak ilişkisine başvurulmuş ve eğitimbaşlamıştır. Dünyada moda tasarımının hızla gelişmesi nedeniyle kaliteli elemanihtiyacı artmış, örgün ve yaygın eğitim kurumları devreye sokulmuştur. Ülkemizinmoda alanında başarılı olabilmesi için de bu kurumlarda iyi bir eğitim verilmesininçok önemli olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle Türkiye'nin birçok şehrinde 4 yıllıküniversiteler bünyesinde moda tasarımı eğitimi programları açılmıştır. Bu şehirlerarasından hem sektörün yoğun olarak bulunduğu şehirlerden biri olması, hem deulaşım kolaylığı nedeniyle başkent Ankara seçilmiştir. Böylece araştırmanın problemkonusu; ?Ankara İlinde Bulunan Üniversitelerde Moda Tasarımı Eğitimi? olarakbelirlenmiştir.Araştırmanın amacı; Ankara ilinde bulunan üniversitelerin moda tasarımılisans programlarının incelenmesi, ilgili kişi ve kurumların da görüşlerininalınmasıyla birlikte mevcut durumun tespit edilmesidir. Alanla ilgili yapılan önaraştırmalar sonucunda bilimsel açıdan moda tasarımı eğitiminin incelenmesineyönelik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Araştırma alanında ilk kez yapılması veülkemizde yeni oluşmaya başlayan moda tasarımı ve eğitimi olgusunun incelenmesiaçısından önemlidir.Araştırmanın evrenini; Ankara ilinde lisans düzeyinde moda tasarımı eğitimiveren yükseköğretim kurumları oluşturmaktadır. İlde bulunan üniversitelerin modatasarımı eğitimi programları incelenmiş ve sadece Gazi Üniversitesi - Mesleki EğitimFakültesi bünyesinde Moda Tasarımı Eğitimi Programı olduğu tespit edilmiştir. Bubağlamda örneklem grubu olarak Gazi Üniversitesi -Tasarımı Eğitimi Programıseçilmiştir.Araştırmada betimsel araştırma yönteminin türlerinden Survey (tarama)araştırmaları kullanılmıştır. Verilerin toplanabilmesi için kaynak araştırması,görüşme ve anket teknikleri uygulanmıştır. Çalışmada kuramsal temellerinoluşturulması ve eğitim programları hakkında bilgiye ulaşmak için kaynakaraştırması; öğrencilerin konu ile ilgili görüşlerinin alınması için anket; öğretimelemanları, modacılar ve sektör çalışanlarının konu ile ilgili görüşlerinin alınmasıiçin ise görüşme tekniği uygulanmıştır.Araştırma verilerine dayalı olarak Ankara'da moda tasarımı eğitiminin sadeceGazi Üniversitesinde olduğu, Giyim ve Moda Tasarımı Eğitimi Bölümü bünyesindeModa Tasarımı Eğitimi Anabilim Dalı olarak yer aldığı tespit edilmiştir. Bu programgenel olarak incelendiğinde; derslerin % 37'si eğitim, % 47'si giyim ve % 16'sısanatsal ağırlıklı olarak yer aldığı görülmektedir. Bu verilere göre işin sanatsalyönünden çok giyim bilgisi ağırlıklı olarak derslerin işlendiği düşünülmektedir.Ayrıca moda tasarımı eğitimi programının fiziksel ortam, donanım ve araçgereçolanakları bakımından ve sektörle işbirliği açısından yeterli durumda olmadığıgörülmektedir. Eldeki bütün bulgular sonucunda Türkiye'nin tanıtımı, turizmi vekalkınması gibi her alanda önemli olan moda tasarımı sektörüne eleman yetiştirenAnkara'da lisans düzeyindeki üniversitelerin sayı ve nitelik olarak ve de sektörleişbirliğinin yetersiz olduğu, programlarının belirli aralıklarla çağın gereklerine göregeliştirilmesi gerektiği ve öğrencilerin yaratıcı yetenek gerektiren bu programa ÖSSpuanına göre yerleştiği tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda bu konulara yöneliköneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the phenomenon design at the end of the twentieth century in ourslife is entrance did, this has had in the short term its influence on all environments ofours life. Clothing is of these environments and even most important for people.Clothing combined with the design leads to original models and fashion design hasbecome an important factor to form to ours life. As social changes increase, thisphenomenon develops to a sector. Thereby need for fashion designers have arisen.It has been confessed that profession education aimed at production animportant subject become in a world in which technology borders moved. In thiscontext fashion design plays an important role for the development and promotion ofours country. In the beginning is need for fashion designers foresee by people fromthe practice. As need for trained fashion designers training institutes developsfashion design at several levels. It is important that there a good becomes educationto have looked after for successful in the field of fashion. For this reason four-yearfashion education went start on the universities in several cities in Turkey. Fromthese cities we have chosen Ankara for ours research for number of reasons. Amongother things the fashion sector in this city has been well developed. The subject ofthis research concerns the ?Education Fashion Design on the Universities ofAnkara?.Aim of this research is analysing education programmes of fashion design onthe universities in Ankara and determining current state of the art holding aconversation with the concerning persons and institutions. During preliminaryanalysis no scientific work has been found in the field of education fashion design.That is also the reason why this research has been done in this direction.Population of this research is formed by the high schools where educationfashion design is given. From the analysis of the education programmes of theseschools has become clear that only on Gazi university (factorial professioneducation) education fashion design are looked after. That is the reason why in thisresearch on this university a sample has been drawn.To collect dates survey has been chosen as a method. Thereby literaturesearch beside interview and inquiry hears. Literature search was necessary atheoretical frame develop and information to obtain on the education programmes.To ask ideas of students an inquiry has been applied. Furthermore interview is keptwith the scholars, fashion stylists and professionals in the sector.From the analysis of education programme of Gazi University has becomeclear that lessons existed from 37 per cent education, 47 per cent clothing and 16 percent artistic shaping. That means that knowledge of clothing much is heavier than ofartistic shaping.Further has appeared that university offers none good physical and technicalpossibilities and no cooperation has with the sector. Because education fashiondesign play an important role for tourism, development and promotion of Turkeymust be adapted the education programmes to the requirements of the moderndevelopments in that area. At the end of the study rapport recommendations areformulated.