Kısmi açık bir hacim içerisine yerleştirilmiş metal köpük bloklardan ısı transferinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of heat transfer from metal foam blocks located in a partially open cavity
- Tez No: 395411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, kısmi açık bir hacim içerisinde ayrık formda yerleştirilmiş 10, 20, 40 PPI gözenek yoğunluğuna sahip alüminyum köpük bloklardan ısı transferi deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma akışkanı olarak hava kullanılmıştır. Hacim içerisine 3x3 diziliminde yerleştirilen köpük bloklara eşit miktarda ısı akısı uygulanmıştır. Deneysel çalışmalar, Reynolds sayısının 3363-9743 ve düzeltilmiş Grashof sayısının 1,2x106 ve 7,5x106 aralığındaki değerleri için yapılmıştır. Reynolds sayısının, Grashof sayısının ve köpük blokların gözenek yoğunluğunun ısı transferine etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, köpük blok kullanılmadan elde edilen sonuçlarla, köpük blok kullanılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve köpük blok kullanılmasıyla ısı transferinin %192-262 oranında iyileştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, convection heat transfer from aluminum foam blocks having pore density of 10, 20 and 40 PPI which were placed discretely inside a partially open test section was investigated experimentally. Air was used as a working fluid. Test section equipped with 3x3 discrete aluminum foam blocks was subjected to equal heat flux. The experimental study was conducted for Reynolds numbers of 3363-9743 and modified Grashof numbers of 1,2x106-7,5x106. The effect of Grashof number, Reynolds number and also pore density of the aluminum foams on the buoyancy-driven secondary flow was investigated. Also, results for with and without foam blocks are compared and it was determined that, using foam blocks improved the heat transfer by %192-262.