Ev sineği (Musca domestica L.) kovucu kapsüllenmiş aktif maddeleri içeren kaplamalar
Repellent housefly coatings containing encapsulated active agents
- Tez No: 395425
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ARPAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada yaşam alanlarından ev sineklerinin uzaklaştırması için mevcut kullanılmakta olan iç ve dış yüzey boyalarına yeni kovucu özellik kazandırıldı. İlk olarak ön denemeleri yapılan ve uygun görülen tetraetoksisilan ( TEOS) ile ev sineği kovucu kimyasallar, N,N- dietil m-toluamid ( DEET), permethrin, geraniol, kekik yağı homojen karıştırıldı. Sinek kovucu kimyasalların hazırlanan sol- jel çözeltesine katılması için emülsiyon yöntemi kullanıldı. Emülsiyonu oluşturacak surfektan CDAB ( setildimetiletil amonyum bromür) çözeltiye %1 su ile seyreltilerek eklendi. Eklenen su ile TEOS'un hidroliz ve kondenzasyon reaksiyonları başlatıldı. Son basamakta devam eden reaksiyona 4 M NH3 eklendi. Kurutma basamağından sonra elde edilen toz SiO2 içine kouvucu kimyasallar hapsedilmiş oldu. Dynamic Light Scattering (DLS) cihazı ile farklı oranlardaki sistemlerin tanecik boyutu ölçüldü. Uygun partikülü olan sistemler farklı oranlarda dış cephe boyasının içerisine karıştırılıp kaplama yapıldı. 24 saat oda koşullarında kurutma işleminden sonra biyolojik sinek kovucu etki analizi yapıldı. Solar box ile yaşlandırılması yapılan kaplamaların farklı günlerdeki kovucu etkinlikleri incelendi. En uzun kovucu etkinliğe sahip olan sistemlerin yüzey morfolojileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile görüntülendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a new repelling feature has been added into ordinary interior and exterior paints in order to remove house flies from living areas. At first, tetraethoxysilane ( TEOS ), the preliminary test of which was made and approved, and the house fly repellent chemicals, N, N -diethyl- m - toluamide (DEET ) , permethrin, geraniol, and thyme oil, were mixed homogeneously. Emulsion method was used to add insect repellent chemicals into sol-gel solution prepared. 1% diluted water was added into the CDAB surfactant (cethyldimethylethyl ammonium bromide ) solution which would form the emulsion. The hydrolysis and condensation reactions of TEOS were initiated with the water added. In the last step, 4 M NH3 was added into the ongoing reaction. Therefore, repellent chemicals was trapped into SiO2 , the powder obtained after the drying step. The particle size of the systems in different proportions was measured using Dynamic Light Scattering ( DLS ) device. Systems with a suitable particle were mixed into the exterior paint in different proportions, after which was used in coating. After drying procedure at room conditions for 24 hours, biological insect repellent effect analysis was performed. The repellent efficiency of coatings on different days whose aging had been made with solar box was examined. Surface morphologies of systems with the longest repellent efficiency were monitored with the scanning electron microscopy (SEM)