Ortalama ile tanımlanan banach uzaylarında geometrik özellikler
Geometric propeerties of some banach spaces which are defined averaging
  1. Tez No: 395487
  2. Yazar: RUKEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde tez ile ilgili genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde konu ile ilgili literatür özeti verilmiştir. Üçüncü bölümünde daha sonra kullanılmak üzere fonksiyonel analizdeki temel tanım ve teoremler ile bazı geometrik kavramlar verilmiştir. Dördüncü bölümde Banach uzaylarında ortalama özelliği verilmiştir. Beşinci bölümde de la Vallee-Poussin ortalaması ile tanımlı dizi uzaylarının bazı topolojik ve geometrik özellikleri verilmiştir. Ayrıca ortalama ile tanımladığımız yeni dizi uzayının bazı geometrik özellikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In first chapter of this study which has five chapter, general information about of study is given. In second chapter abstract of the literature of subject is given. In third chapter basic definitions, theorems and some geometric notions are given which are used in study. In fourth chapter averaging property in Banach spaces is given. In fifth chapter some topological and geometric properties of sequence spaces which are defined by de la Vallee-Poussin mean are given. Furthermore, some geometric properties of new sequence which is defined by averaging are given.