İstifleme makinası tasarımı
Desing of timber stacking machine
  1. Tez No: 395568
  2. Yazar: ÖMER YELKENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada günlük yaşantımızda birçok farklı uygulamada kullanılan ağaç ürünlerinin yarı mamûlü olan kerestelerin boylarına göre ayrılmasını ve belirli sayılara göre istiflenmesini sağlayan bir makina standart parçalar kullanılarak çizim programı yardımıyla tasarımı yapılmıştır. Keresteler elde edildiklerinde her biri farklı uzunluklarda olmaktadır. Bu tasarım ile istif gibi düzenli bir yapıda olmayan ve farklı uzunluklardaki keresteler öncelikle reddedilen kerestelerden ayrılarak üç farklı boy uzunluğuna göre kategorize edilip belli bir sayıya ulaştıklarında istif yapmak üzere tasarlanmıştır. Proses gereği tasarımı yapılan hat mekanik, elektronik ve kontrol sistemlerinden oluşmaktadır. Bu tezde her bir prosesin nasıl çalıştığı ve nasıl yapıldığı incelenmiştir. Bu çalışmada başta kereste sektörü olmak üzere işçilik giderlerinin minimize edilmesi gereken benzer iş kollarında tamamen otomasyonlu bir hat yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aid of a machine design using standard drawing program that allows the separation of components according to the size of the timber, which is semi-finished wood products used in many different applications in our daily lives and to be stacked according to a certain number. Each obtained when the timber is of variable length. This is not a regular structure like stack of lumber of different lengths with the design and whether primarily categorized by three different size in the timber are designed to stack separated from the rejected when they reach a certain number. Process design should do the mechanical line consists of electronic and control systems. How to run each process were studied in this thesis and how it is done. This work, including timber industry in particular should be made to minimize the labor costs are fully automated line in similar lines of business.