Genel hecke gruplarının kuvvet alt gruplarının komütatör alt grupları
Commutator subgroups of the power subgroups of the generalized hecke groups
- Tez No: 395606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN KORUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin tarihçesi ve gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılacak tanımlar, teoremler, metodlar ve sonuçlar verilmiştir. Üçüncü bölümde genel Hecke gruplarının bazı kuvvet alt gruplarının grup sunuşları araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, genel Hecke gruplarının bazı kuvvet alt gruplarının komütatör alt grupları incelenmiştir. Beşinci bölümde, tezde elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve sonra yapılacak çalışmalar için açık problemler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the development and history of this thesis are given. In the second chapter, it is given the definitions, theorems, methods and the results which are used in the other chapters. In the third chapter, the presentations of the power subgroups of the generalized Hecke groups are investigated. In the fourth chapter, the commutator subgroups the some power subgroups of the generalized Hecke groups are examined. In the fifth chapter, the result obtained in the thesis are summarized and open problems for the next studies are given.