Çeşitli toprak basıncı dağılımları için ankrajlı perde hesabı
Anchored wall calculation for various earth pressure distributions
  1. Tez No: 104236
  2. Yazar: ZAFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÇEŞİTLİ TOPRAK BASINCI DAĞILIMLARI İÇİN ANKRAJLI PERDE HESABI ÖZET Derin kazı gerektiren yapıların inşası boyunca, kaza sahaları içinde kazının düşey olarak teşkilini sağlamak ve kazı çevresinde bulunan bina, yol ve mevcut diğer yapılarda oluşabilecek hasarları önlemek için destekleme sistemi yapılması gereklidir. Kazı derinliklerinin büyük olduğu metro, yüksek bina temeli gibi yapılarda payanda, istinat duvan gibi klasik destekleme sistemlerinin kullanılması ekonomik ve güvenli olmamakla birlikte, kazı sahasını daralttığı için tercih edilmemektedir. Bunların yerine, son yıllarda derin kaza çukurlarının güvenli ve ekonomik olarak desteklenmesi için çok sıra ankrajlı iksa sistemleri sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Çok sıra ankrajlı iksa sisternlerinin yapılış aşamaları ve deformasyon biçimi, klasik destekleme sistemlerinden farklıdır. Bu nedenle konsol olarak çalışan perde duvarlara uygulanabilen Rankine ve Coulomb toprak basıncı teorileri çok sıra ankrajlı iksa sistemlerine uygulanamazlar. Bu tür sistemlere gelen toprak basmcı dağılımlan üzerine birçok araştırmacı çalışmalar yapmış ve çeşitli toprak basmcı dağılımları önermişlerdir. Bölüm 2'de bahsedilen bu dağılımlar gerçekte parabolik olan toprak basmcı dağılımına en yakın sonuçlan veren sanal toprak basmcı dağılımlarıdır. Derin kazıların desteklenmesi için çeşitli destekleme sistemleri geliştirilmiştir. Hangi destekleme sisteminin kullanılacağı, zemin durumuna, kazı derinliğine ve kazı çevresindeki yapıların önemine göre belirlenmektedir. Bölüm 3'te çeşitli derin kazı destekleme sistemleri anlatılmıştır. Derin kazı iksa sistemlerinde ankrajlarm kullanılması ile çok büyük zemin itkilerinin pratik ve güvenli bir şekilde karşılanması mümkün hale gelmiştir. Zemin ankrajları xıdestekleme sistemlerini projelendirirken, konsol davranışı veya sırf ağırlık kavramına göre boyutlandırma sınırından kurtarmış ve kazılarda büyük derinliklerde çalışma olanağı sağlamıştır. 4. Bölümde zemin ankrajlan hakkında bilgiler verilmiştir. Bilgisayar teknolojisi, mühendislere dikkatli kullanıldığı taktirde hızlı ve güvenli bir şekilde tasarım yapma imkanı tanımıştır. Bölüm 5'te Visual Basic programlama dili ile geliştirilen bir bilgisayar programı tanıtılmıştır. Bu bilgisayar programı ile çok sıra ankrajlı iksa sistemlerinin çeşitli toprak basmcı dağılımları altmda statik, betonarme ve ankraj hesaplarım yapmak mümkündür. Son olarak geliştirilen bilgisayar programı ile bir iksa sisteminin, dört farklı toprak basmcı dağılımı altoda çözümü yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmışlar. xu
Özet (Çeviri)
ANCHORED WALL CALCULATION FOR VARIOUS EARTH PRESSURE DISTRIBUTIONS SUMMARY During the application of deep excavations, soil supporting systems have to be built for avoiding effects on neighbouring buildings, roads and other structures. It has been observed that the use of clasiccal retaining structures like retaining walls are not safe enough also not economical for projects requiring deep excavations. In last years, under geotechnical and foundation engineering considerations, the design of more functional, safer and more economic solutions like multiple anchored earth retaining walls have been developed. Construction steps and deformation shape of the multiple anchored earth retaining walls are different from classical retaining structures. So, Rankine and Coulomb earth pressure theories cannot be used for multiple anchored earth retaining walls. Many scientists have interested in mis subject and suggested various earth pressure distributions. In section 2, told about these imaginary earth pressure distributions. Various supporting systems have been developed for supporting to deep excavations. According to ground condition, excavation depth and importance of surrounding structures, the supporting system is determined. In Section 3, told about these supporting systems. Using of ground anchors has made easier the design of retaining structures. Ground anchors have supplied to work in large depth excavations. Ground anchors are told about in Section 4. Computer technology is made possible to faster and safer design for engineers if it is used carefully. In Section 5, it is introduced a computer program that developed for multiple anchored earth retaining wall design. With this computer program, it is xmpossible to calculate statical, reinforcement concrete and anchorage calculations of the multiple anchored earth retaining walls for various earth pressure distributions. At the end of this study, with this computer program, a multiple anchored earth retaining wall is designed for four different earth pressure distributions and the results are compared. XIV