Genelleştirilmiş kompleks Genuine Szász-Durrmeyer operatörleri ile yaklaşım
Approximation by generalized complex Genuine Szász-Durrmeyer operators
- Tez No: 395635
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT İSPİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, ilk olarak kompakt disklerde üstel büyüyen analitik fonksiyonlara ilişkin genelleştirilmiş kompleks Szász operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelendi. Bu operatörler için yakınsaklık oranı üzerine bazı tahminler, Voronovskaja tip teorem ve yaklaşımın tam mertebesi verildi. Daha sonra, Lebesgue integrallenebilir fonksiyonlara yaklaşmak için, genelleştirilmiş kompleks genuine Szász-Durrmeyer operatörleri tanımlandı ve bu operatörlerin nicel tahminli yaklaşım özellikleri araştırıldı. Bu operatörler ile üstel büyüyen analitik fonksiyonların yakınsaklık oranı ve Voronovskaja tip asimptotik formülü için nicel tahminler verilerek, eşanlı yaklaşımın tam mertebesi elde edildi. Böylece bu operatörlerin yaklaşım özellikleri [0,∞) aralığından kompleks düzlemdeki kompakt disklere nicel tahminlerle genişletildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the approximation properties of generalized complex Szász operators attached to analytic functions having exponential growth on compact disks were studied. Some estimates on the rate of convergence, Voronovskaja type theorem and the exact order of approximation for these operators were given. Later, generalized complex genuine Szász-Durrmeyer operators to approximate Lebesgue integrable functions were introduced and the approximation properties with quantitative estimates of these operators were investigated. Giving quantitative estimates for Voronovskaja type asymptotic formula and the rate of convergence of analytic functions having exponential growth by these operators, the exact order of simultaneous approximation were obtained. Thus, approximation properties of these operators were extended with quantitative estimates from the interval [0,∞) to compact disks in the complex plane.