Household food consumption in Erbil - Iraq
Erbil'de hanehalkı gıda tüketimi
- Tez No: 395682
- Danışmanlar: Prof. Dr. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Erbil'de hanehalkarının gıda tüketim yapısını araştırmaktır. Bu amaçla Irak'ın Erbil bölgesinde 2014 yılı Aralık ayıda 305 hanehalkından 30 günlük gıda tüketim kayıtlarından elde edilen veriler ve Working-Lesser modeli kullanılarak araştırma alanında on üç gıda grubu için gıda harcama talebi parametreleri sistem denklemi kullanılarak tahmin edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, hanehalklarının gıda tüketim harcamalarının toplam harcamalar içerisindeki oranı yaklaşık %34.9'dur. Et ve et ürünleri, tahıl ve ekmek grubu ürünler ve sebze grubu ürünler gıda harcamaları içerisinde en büyük payları alırken, yumurta en düşük payı almıştır. Tahmin edilen gıda gruplarından yumurta, patates, meyve ve ev dışı gıda tüketimlerinde sıfır gözlemlere rastlanmıştır. Araştırmada, tüm gıda gruplarının harcama esneklikleri pozitif olarak saptanmıştır. Patates en düşük harcama esnekliklerine sahip iken, ev dışı gıda tüketimi harcamalarının en yüksek esnekliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, tüm gelir esneklikleri pozitif ve birden küçük olup incelenen gıda gruplarının tamamı normal ve zorunlu mallar kategorisine girmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated household food consumption in urban Erbil, using data obtained from 305 households by a 30-days dietary food record survey, carried out by researchers in the Erbil province of Iraq in November 2014. The Working-Leser model was used to estimate the food consumption demand system parameters for thirteen main food groups in the sample area. It was found that on average households spent about 34.9% of their monthly income on food consumption during a month. Meat, cereals, bread, and vegetables accounted for a large share of expenditure and eggs had minimum share of expenditure. The result suggested some zero consumption for fruit, eggs, potatoes and food eaten away from home groups. The results indicated that the expenditure elasticities for all food groups were positive, and the potatoes and food away from home groups had the minimum and maximum expenditure elasticity, respectively. Moreover, all income elasticities were positive and less than one. This indicated that all food groups were normal and necessary goods.