Mobil öğrenmeye dayalı android uygulamalarının öğrencilerin kimya dersi atom ve periyodik sistem ünitesindeki akademik başarılarına,kalıcı öğrenmelerine ve motivasyonlarına etkisi
The effect of mobile based android application learning on the students' academic successes permanent learnings and motivation in the unit of atom and periodic system in the lesson of chemistry
  1. Tez No: 395684
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İçinde bulunduğumuz 21.yüzyıl teknoloji alanında çok hızlı bir ilerleme içerisindedir. Teknoloji kullanımı insanlar için vazgeçilmez olmuştur. Dünyada ve Türkiye'de teknolojik gelişmeler eğitim sistemine yansımakta ve öğrenme öğretme faaliyetlerini de etkilemektedir. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de uzaktan eğitim ve e-öğrenme uygulamaları büyük ilgi görmektedir. E-öğrenme uygulamaları ile öğrencilerin öğrenme faaliyetlerine etkin katılmaları sağlanmaktadır. E-öğrenme uygulamaları öğrenciler için birçok fayda sağlamasına rağmen bazı sınırlılıkları bulunmaktadır. E-öğrenmenin sınırlılıkları ile bu sınırlılıklara ilişkin mobil öğrenme (m-öğrenme)'nin sağladığı avantajlar birlikte ele alındığında öğrenciler için daha etkili öğrenme ortamları sunulabileceği düşünülmüştür. Bu çalışma kapsamında geliştirilen Android tabanlı mobil uygulama Kahramanmaraş Kadriye Çalık Anadolu Lisesinde 9.sınıfa devam eden 60 öğrencinin kullanımına sunulmuştur. Çalışma boyunca gerçekleştirilen yarı deneysel çalışma ile bu uygulamayı kullanan deney grubu öğrencileriyle uygulamayı kullanmayan kontrol grubu öğrencilerinin çalışma sonunda kimya dersi atom ve periyodik sistem ünitesindeki akademik başarılarına, kalıcı öğrenmelerine ve motivasyonlarına etkisi incelenmiştir. Çalışma sonunda deney grubunda yer alan öğrencilerin kimya dersi atom ve periyodik sistem ünitesindeki akademik başarılarının kontrol grubu öğrencilerine göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Mobil öğrenmeye karşı tutum ve kalıcılık ölçüldüğünde ise yine deney grubunda bulunan öğrencilerin mobil öğrenmeye karşı tutum puanları ve kalıcılık puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 21st century, which we are in it, is in a very rapid improvement. The use of technology has become indispensible for people. The technologic developments in Turkey and in the world reflect on education system and it affects the activity of learning and teaching. As all around the world,distance learning and e-learning applications draw considerable attention in our country. The students' attendance to the activity of learning is provided by using e-learning applications. Although e-learning applications gain favor for students, they have some disadvantages. It is thought that more effective learning environment can be submitted when the limitedness of e-learning and the advantages related to this limitedness which mobile learning provides are considered together. Android based mobile application which is developed within this work is submitted the use of 60 students who are studying at Kahramanmaraş Kadriye Çalık Anatolian High School. Via this quasi-experimental study, it is examined the effect of this application on academic successes, permanent learning and attitudes of the quasi-experimental study group who uses this application and the experimental group who does not use this application in the unit of atom and periodic system in chemistry. Analysis of the rests showed that the academic successes of students' who are in the experimental group in the unit of atom and periodic system in chemistry lesson are higher than the academic successes of the students' who are in the control group. In terms of the attitude permanance against mobile learning, it is observed that the attitude points and permanance points of the students who are in the experimental group are higher again.