NNN tipli rutenyum (II) kompleks sentezi ve transfer hidrojenasyon reaksiyonundaki katalitik uygulamaları
The synthesis of NNN type ruthenium (II) complexes and their catalytic applications in the transfer hydrogenation reactions
- Tez No: 395685
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMİSTAN KARABUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hidrojenasyon reaksiyon yöntemi; basitliği ve seçici bir reaksiyon olması yönüyle sentetik kimya açısından oldukça ilgi çekmektedir. Çok düşük miktardaki katalitik uygulamaları ve çevresel dost olması ile de kıymetini arttırmaktadır. Hidrojenasyon reaksiyonu; doğal bileşiklerin, endüstriyel temel ürünlerin ve farmasötik öneme sahip ürünlerin önemli bir basamağında kullanılmasından dolayı ve yüksek reaksiyon verimi göstermesi sebebiyle bu konuda çalışmaların hızla ilerlemesine imkan sağlamaktadır. Bunun sonucu olarak alkollerin, amino bileşiklerinin, amino asitler ve benzeri bir çok yapının oluşumuna olanak sağlamaktadır. Bu tez kapsamında ticari olarak ulaşılması kolay olan 3-hidroksipridin ve hidroksipridin'den yola çıkılarak yeni iki adet NNN tipli ligantların sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen NNN tipli ligandın Ru(II) kompleksi hazırlanmış ve bu komplekslerin ketonların ketonların katalitik hidrojenasyon ve katalitik transfer hidrojenasyon reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılmıştır. Sentezi gerçekleştirilen ligant ve kompleksin yapı aydınlatılması için NMR, IR ve HRMS analizleri yapılmış olup Transfer Hidrojen reaksiyonunda elde edilen ürünlerin dönüşümleri gaz kromatografisi cihazı (GC) kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The method of hydrogenation reaction draws a great attention in terms of synthetic chemistry because it is a simple and selective reaction. The catalytic applications at low amounts increase its value as green chemistry. In addition to its use at important stages of natural products, industrial basic products and products which have pharmaceutic value, the hydrogenation reaction provides opportunity for such kind of studies to proceed rapidly because of high reaction yield Within the scope of this thesis, the synthesized of two new NNN type ligands was carried out with the help of commercially accessible 3-hydroxypyridine and hydroxypyridine. Ruthenium complexes from the ligands were prepared and The complexes were prepared were used as catalysts in catalytic hydrogenation and catalytic transfer hydrogenation reactions of ketones. The structure analysis of synthesized ligands and complexes were carried out with the help of NMR, IR and HRMS. The conversion and yield of products obtained transfer hydrogenation reaction were determined through gas chromatography (GC)