Spinosin insektisidi Spinetoram'ın Amerikan hamam böceği (Periplaneta americana)'nın 3-4. dönem nimf ve ergin dönemine karşı residual kontak toksisitesinin belirlenmesi
Determination of residual contact toxicity of spinosyn insecticide Spinetoram against American cockroach (Periplaneta americana)3-4. nymph stages and adults
- Tez No: 395688
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kontrollü koşullar altında yapılan bu çalışmada Spinosin insektisidi Spinetoram' ın solüsyon halinde beton, fayans ve parke yüzeyi üzerinde Periplaneta americana nimf ve erginlerine karşı residual kontak toksisitesi araştırılmıştır. Bu bağlamda P. americana' nın nimf ve erginlerine karşı 9 gün süreyle beton, fayans, parke yüzeyler üzerinde Spinetoram' ın 0.01, 0.0075, 0.005, 0.002, 0.001 mgaktif madde/cm2 konsantrasyonlarında biyolojik testler yürütülmüştür.Spinetoram' ın yüzey uygulamasında tüm uygulama yüzeylerinde Spinetoram konsantrasyonu ve maruz bırakma süresi P.americana nimf ve erginlerinde önemli derecede etkiye sebep olmuştur. Tüm uygulama yüzeylerinde Spinetoram' ın düşük konsantrasyonları (0.001 ve0.002mg/cm2) P. americananimf ve erginlerinde düşük ölüm oranına sebep olmuştur. Bunun yanında tüm uygulama yüzeylerinde Spinetoram' ın 0.005 mg/cm2 ve üzerindeki konsantrasyonları P. americananimf ve erginlerinde %100 veya %100' e yakın ölüme neden olmuştur. Uygulama yüzeylerindeki Spinetoram' ın P. americananimf ve erginlerine karşı etkinliği uygulama konsantrasyonlarına göre önemli farklılıklar göstermiştir. Genel olarak tüm yüzeylerdehem ergin hemde nimflerde 0.005 mg/cm2ve üzeri konsantrasyonlarda %100 ölümler 7. ile 9. gün arasında görülmektedir. 0.001 ve 0.002 mg/cm2 konsantrasyonlarda günlere göre ölüm oranı artmasına rağmen %100 ölüme ulaşılamamıştır.Sonuç olarak Spinetoram' ın solüsyon uygulamasının P. americana' nın mücadelesinde kullanılabilme potansiyeline sahip ve konvensiyonel sentetik insektisitlere alternatif olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The residual contact toxicity of Spinetoram suspension, which isspinosyn insecticide, on three different surfaces (concrete, ceramic floor tile and laminate flooring) against Periplanetaamericana 3-4.nymph stages and adults was investigated inthis study. In laboratory bioassays,P. americana3-4.nymph stages and adults were exposed to concrete, ceramic floor tile, laminate flooring surfaces treated with Spinetoram suspension at the rates of 0.01, 0.0075, 0.005, 0.002, 0.001 mg AI/cm2 and mortality of the nymphs stages and adults were recordedduring 9 days.In surface application of Spinetoram, exposure time and concentration were detected to have significant effect on mortality rates of P.americana nymph stages and adultson applied surfaces.On all applied surfaces, lower concentrations of Spinetoram (0.002 and 0.001 mg/cm2)caused low mortality of nymphs and adults of P.americana.However, 0.005 mg/cm2 and concentrations above this dosecaused approximately 100% mortality of nymph stages and adultsof P.americana. There were significant differences in the efficacy of Spinetoram in the context of their concentrations against P.Americana nymph stages and adultson all applied surfaces. In general,between 7th and 9th days of on all applied surfaces 0.005 mg/cm2 and higher concentrations caused 100% or almost 100% mortality of P.americana nymph stages. While mortality rate increased with exposure time,100% mortality was notachievedfor Spinetoram concentrations of 0.001, 0.002 mg/cm2.In conclusion, this study indicated that Spinetoram suspension treatment on different surfaces to have potential to be used in control ofP.americanaand to be an alternative for conventional synthetic residual insecticides.