Econometric analysis of household's expenditure and consumption patterns in Erbil-Iraq
Erbi̇l'de hanehalki tüketi̇m ve harcama yapisinin ekonometri̇k anali̇zi̇
- Tez No: 395687
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı Irak'ın Erbil bölgesinde hanehalklarının tüketim harcamalarını araştırarak sosyoekonomik ve demografik faktörlerin etkisini analiz etmek ve harcamalarda olası gelişmeleri tahmin etmektir. Çalışmada İstatistik Bilgi Teknolojisi Merkezi Organizasyonu ve Dünya Bankası tarafından 2012 yılında toplanan Irak Hanehalkı Sosyoekonomik Anketi verileri kullanılmıştır. Anket verileri hanehalkındaki karar verici ile yüzyüze yapılan görüşmeler ile elde edilmiştir. Veriler Erbil bölgesinde kırsal ve kentsel alanda 1913 hanehalkından elde edilen çok geniş mal gruplarıyla ilgili tüketim bilgilerini içermektedir. Bu araştırmada hanehalkı geliri, hanehalkı genişliği, hanehalkı reisinin eğitim ve çalışması gibi sosyoekonomik ve demografik faktörlerin hanehalkının tüketim harcamalarını istatistiksel olarak ve önemli oranda etkilediği saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kentsel alanda harcamaların oranı ve miktarı artış eğilimine devam etmektedir. Araştırmada ayrıca Workin-Lesser talep modeli kullanılarak tüm harcama kategorileri için harcama ve gelir esneklikleri tahmin edilmiştir. Sonuçlar, dayanıklı tüketim malları ve ulaşım harcamaları gelir esnekliklerinin oldukça elastik, gıda ve sağlık harcama kategorileri gelir esnekliklerinin ise inelastik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Household consumption patterns were investigated to determine the influence of income and other socio-demographic factors on household expenditure and to establish the possibility for demand growth in the area of Erbil-Iraq. The data used are from the Iraq Household Socio-Economic Survey (IHSES), collected by the Central Organization for Statistics and Information Technology (COSIT), the Kurdistan Regional Statistics Organization (KRSO) and the World Bank during 2012. Household data were collected through interview sessions with the principal decision-maker of the household. The data contained information on consumption for a wide variety of goods from 1,913 households in the urban and rural areas of Erbil. According to the results, household socio demographic and economic factors such as household income, household size, education and working status of the household head are statistically significant effects on household expenditure for ten categories. Based on our results, the expenditure for most categories in urban areas of Erbil will continue to increase. Moreover, expenditure and income elasticities were estimated for household consumption categories by using the Working-Leser demand model. Findings indicate that income elasticities for durables and transporting expenditure categories were highly elastic, while income elasticities for food and health categories were inelastic.